...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Nalot na języku – o czym świadczy jego kolor?

Biały, żółty, brązowy lub nawet czarny – takie odcienie ma niekiedy język. Kolor nalotu zawsze świadczy o jakiejś chorobie ogólnoustrojowej i bardzo często jest związany z paleniem papierosów oraz piciem kawy w dużej ilości. O czym świadczy konkretna barwa nalotu? Kiedy powinniśmy się niepokoić?

Biały nalot na języku

Białe zabarwienie języka występuje najczęściej u dzieci i dorosłych – nie zawsze świadczy o chorobie. Może po prostu oznaczać nieprawidłową higienę języka, a o tę część jamy ustnej należy tak samo dbać, jak o zęby, pamiętając o regularnym szczotkowaniu i stosowaniu płynów do płukania.

Niekiedy jednak biały język może sygnalizować odwodnienie organizmu lub po prostu zbyt małą ilość płynów przyjmowanych każdego dnia. Gdy nalot zajmuje również podniebienie, migdałki i gardło, można podejrzewać grzybicę występującą wskutek rozprzestrzeniania się na błonie śluzowej grzybów z rodzaju Candida.  Grzybica błon śluzowych jamy ustnej występuje bardzo często u osób przyjmujących antybiotyki, sterydy oraz chemioterapię.

Biały język może sygnalizować także cukrzycę i anemię. Nierzadko przyczyną białego języka jest rogowacenie białe, nazywane w medycynie leukoplakia, na której podłożu rozwija się nowotwór u wielu palaczy.

Brązowy nalot na języku

Brązowa barwa języka występuje najczęściej u osób palących papierosy. Niekiedy barwa ta może świadczyć również o chorobach żołądka, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz być związana z toksemią (zbyt dużą ilością toksyn w organizmie).

Czerwony nalot na języku

Intensywny czerwony kolor nalotu może wskazywać na problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jeżeli odczuwamy inne objawy ze strony układu pokarmowego, np. problemy z trawieniem tłuszczu, kłucie w podbrzuszu, to może oznaczać, że konieczne będzie USG w celu diagnostyki w kierunku kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Szary nalot na języku

Szare zabarwienie języka pojawia się najczęściej u osób chorych na anemię. Świadczy o niedoborze żelaza.

Żółty nalot na języku

Jeżeli spożywamy zbyt wiele kawy, herbaty lub przyprawiamy dania kurkumą, możemy mieć często żółty język.  Ponadto taki odcień nalotu może sygnalizować także chorobę wrzodową żołądka. Zazwyczaj towarzyszą jej inne objawy, jak np.: zgaga, wymioty, odbijanie, pieczenie poniżej mostka. Żółty język świadczy również o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu dróg żółciowych i wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice