...
choroby i problemy zdrowotnemedycyna naturalnaZdrowie

Naturalne sposoby na jesienną chandrę

Szaro, buro i ponuro za oknem. Nieustannie pada deszcz, wieje wiatr, szybko robi się ciemno za oknem. Aura nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Właśnie jesienią wielu z nas odczuwa spadek nastroju, pojawia się przygnębienie, poczucie beznadziejności oraz tak po prostu dopada nas chandra. Jedno jest pewne – nie zmienimy aury za oknem, ale możemy nauczyć się radzić sobie z jesienną melancholią. Oto kilka naturalnych sposobów, dzięki którym poczujecie się nieco lepiej.

Dieta poprawiająca nastrój

Nie jest tajemnicą, że jedzenie ma leczniczą moc.  Pomaga także na smutki, lecz nie może dawać nam tylko chwilowej przyjemności, ale także być źródłem korzyści zdrowotnych. Warto zatem jeść regularnie produkty bogate w witaminy z grupy B, magnez oraz kwasy tłuszczowe omega-3.  Bardzo często uczucie przemęczenia i rozdrażnienia może być spowodowane niedoborem magnezu. Aby zapewnić odpowiednią dawkę tego pierwiastka, należy do codziennego menu wprowadzić kasze (gryczaną, jęczmienną, jaglaną, itp.), orzechy, białą fasolę oraz gorzką czekoladę o dużej zawartości kakao. Nie bez znaczenia jest jedzenie produktów zawierających witaminę B6, która podobnie jak magnez, podnosi sprawność intelektualną; można by powiedzieć, że pobudza do życia. Bogatym źródłem witaminy B6 są tłuste ryby, mięso z indyka, kiełki otrąb, soja oraz banany. Bardzo ważne jest także regularne jedzenie posiłków, ograniczenie produktów zawierających sól i cukier oraz przyjmowanie wielu płynów w ciągu dnia.

Ruch każdego dnia

Kilkanaście minut ruchu w ciągu dnia  jest zbawienne dla naszego organizmu. Może to być krótki spacer na świeżym powietrzu – warto się na niego udać nawet wtedy, gdy za oknem wieje wiatr i pada deszcz, bo dzięki temu budujemy odporność i dotleniamy organizm. Jeżeli nie macie ochoty na aktywność fizyczną na zewnątrz, możecie poćwiczyć w domu lub wybrać się do klubu fitness bądź na basen. Każdy rodzaj ruchu to nie tylko ogromna dawka erdorfin, dopaminy i serotoniny, czyli hormonów poprawiających nastrój, ale także chwila odprężenia, relaksu i wyciszenia.

Znajdź czas na relaks

W okresie jesienno-zimowym musimy czasami zwolnić tempo i znaleźć więcej czasu dla siebie. Tym bardziej że nie jesteśmy w stanie pracować na pełnych obrotach przez cały rok. Bardzo często w okresie październik–marzec nasz organizm potrzebuje więcej  czasu na relaks. Nauczymy się więc odpoczywać, np. czytając książki, oglądając ulubione seriale, spotykając się z przyjaciółmi lub słuchając ulubionej muzyki, itp.  Osobom, które borykają się z różnymi stresami, przydadzą się także ćwiczenia oddechowe, joga oraz masaż, czyli różne formy aktywności uwalniające nadmierne napięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice