...
badania lekarskieZdrowie

Nie odkładaj wizyty u ginekologa na później

Strach przed pierwszą wizytą u ginekologa może być czymś naturalnym. Z czasem jednak wstyd i niepokój powinien minąć. Niestety w rzeczywistości dla wielu kobiet kolejne wizyty są źródłem lęku i ogromnego stresu. Wiele pań odwiedza swojego lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwa naprawdę silne objawy – zwykle utrudniające codzienne funkcjonowanie. Statystyki dowodzą, że Polki wciąż omijają ginekologa szerokim łukiem nawet pomimo kampanii medialnych promujących większą dbałość o zdrowie intymne.

wizyta u ginekologa (źródło:pinterest)
wizyta u ginekologa (źródło:pinterest)


Strach ma wielkie oczy
Wiele pań uważa, że wizyta u ginekologa jest „złem koniecznym” i odwiedza lekarza raz na kilka lat. W naszym społeczeństwie znajdą się również takie osoby, które nie poddały się badaniu cytologicznemu w ciągu siedmiu ostatnich lat. Dlaczego Polki boją się ginekologa? Wśród przyczyn, które podają badania statystyczne należy wymienić przede wszystkim obawę przed wykryciem raka szyjki macicy, konieczność długiego oczekiwania na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz stresujące kolejki przed gabinetem. Śmiało można stwierdzić, że dla niektórych pań strach przed wizytą u ginekologa to strach przed tym co nieznane. Kobiety,  które systematycznie odwiedzają swojego lekarza i wykonują badania kontrolne, traktują wizytę u ginekologa tak samo jak pobyt u lekarza rodzinnego.

Nie bój się cytologii
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa może być ostatnią deską ratunku. Cytologia to jedno z najmniej skomplikowanych badań, które chroni przed rozwojem raka szyjki macicy. Wcześniej zdiagnozowane zmiany nowotworowe mają szanse na całkowite wyleczenie po zastosowaniu farmakoterapii. Cytologia jest bezbolesna i trwa kilka minut. I choć badanie jest nieinwazyjne i zapobiega wielu chorobom, to spora część pań nie przykłada specjalnej uwagi do systematyczności jego wykonywania.

Nie warto liczyć na to, że rak szyjki macicy mnie nie dotyczy. Wystarczy tylko raz w roku znaleźć kilka minut w ciągu doby na badanie profilaktyczne. Jeżeli nie masz swojego lekarza – wejdź na stronę GinWeb, z łatwością dowiesz gdzie znajduje się odpowiedni dla Ciebie ginekolog w najbliższej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice