...
produkty farmaceutyczneZdrowie

Ochrona skóry wokół stomii – jak sprzęt wybrać?

Utrzymanie dobrej kondycji skóry wokół worka stomijnego jest bardzo ważne, ponieważ ten obszar jest narażony na kontakt z moczem i treściami jelitowymi, zatem może ulec podrażnieniom i niekiedy przekształcić się w bolesne rany, które niełatwo jest wygoić. Równie istotny jest wybór sprzętu stomijnego, który zapewni prawidłową ochronę skórze i będzie wykonany z elastycznych materiałów, dopasowujących się do zmieniającej w ciągu dnia wielkości stomii. Opracowując prosty schemat obsługi sprzętu stomijnego, można poczuć się pewniej i nie obawiać się niekontrolowanego odklejenia worka. Jak sprzęt będzie najlepszy? Oto wskazówki.

Płytki stomijne Stomahesive

Płytka Natura® Flexible Fizelinowa z hydrokoloidem
Płytka Natura® Flexible Fizelinowa z hydrokoloidem (źródło: www.convatec.pl)

Godny polecenia sprzęt stomijny oferuje marka ConvaTec. Produkty Stomahesive (kliknij) to różnego rodzaju płytki stomijne oraz pasty gojące, dopasowujące się do kształtu stomii. Wielkość stomii zmienia się w ciągu dnia oraz w okresie od 10 tygodni od operacji, zatem ważna jest umiejętność wykonywania okresowych pomiarów. Znając wielkość stomii, będziemy wiedzieli, jaką płytkę wybrać. ConvaTec oferuje płytki plastyczne, płytki z gotowym otworem oraz płytki do docinania. Płytki wykonane z materiału Stomahesive są bardzo miękkie i delikatne, mają właściwości ochronne i gojące. System mocowania płytki jest bardzo dyskretny w użyciu, dlatego na produkty ConvaTec decyduje się najwięcej pacjentów stomijnych. Wybierając sprzęt stomijny, warto kierować się rodzajem stomii, bo niektóre płytki będą lepsze w kolostomii, inne w urostomii. W dobrze sprzętu stomijnego pomoże oczywiście pielęgniarka i lekarz.

Pasta Stomahesive® gojąca (źródło: www.convatec.pl)
Pasta Stomahesive® gojąca (źródło: www.convatec.pl)

Pasta gojąca Stomahesive

Podczas zmiany płytki i worka, należy wyrobić sobie nawyk dokładnej obserwacji skóry. Niekiedy pojawiają się obrzęki, zaczerwieniania i inne objawy podrażnienia. Wówczas najlepiej skontaktować się z pielęgniarką stomijną lub lekarzem, aby zapobiec powstaniu bolesnych ran. Warto także używać produktów o działaniu łagodzących i gojącym, np. pasta Stomahesive – aplikowana na podrażnioną skórę, może wyleczyć ją już po kilku użyciach, pod warunkiem, że pozwolimy jej pozostać na skórze przez ok. 30 min. Przed ponownym założeniem worka stomijnego musimy sprawić, czy pasta wchłonęła się,  a skóra jest całkowicie sucha, bo tylko wtedy mamy gwarancję prawidłowego przylepienia.

Pielęgnacja skóry wokół stomii może być naprawdę elementarną czynnością każdego dnia pod warunkiem że chory wypracuje pewien schemat zmiany sprzętu oraz nawyk systematycznej obserwacji naskórka. Do mycia skóry nie są zalecane alkaliczne mydła i żele do kąpieli, warto wybrać specjalne pianki do mycia skóry oraz chusteczki od producentów sprzedających sprzęt stomijny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice