...
badania lekarskieZdrowiezdrowie kobiety

Podwyższone TSH – co to oznacza dla kobiety?

Zbyt wysokie TSH w krwi jest najczęściej objawem niedoczynności tarczycy. Nie warto bagatelizować takich wyników badań! Konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Możliwe jest to, że lekarz wykona badanie fizykalne, na którego podstawie stwierdzi zmianę wielkości tarczycy i obecność guzków. Niedoczynność tarczycy należy leczyć farmakologicznie.

pinterest
pinterest


Poziom TSH, czyli hormonu regulującego czynność tarczycy powyżej 4,2 mj/l świadczy o niedoczynności. Monitorowanie tego współczynnika jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży lub planującym założenie rodziny. Norma dla tej grupy pań to 2,5 mj/l. Wzrost TSH we krwi należy zawsze wyjaśnić u lekarza. Badanie hormonu tarczycy pomaga w rozpoznaniu wielu chorób.Jednak na podstawie pojedynczego badania nie można stwierdzić jaki będzie dalszy przebieg choroby. Konieczne jest powtarzanie badań krwi i USG tarczycy.

Niedoczynność tarczycy nie objawia się jednoznacznie. Schorzeniu towarzyszą objawy typowe, m.in. nadmierna ospałość, problemy z koncentracją oraz zatrzymanie wody w organizmie. Wielokrotnie młode kobiety nie mogą zajść w ciążę. Później okazuje się, że przyczyną trudności jest hormon tarczycy. Dlatego monitorowanie stanu tego narządu jest tak ważne dla każdej kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice