...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Profilaktyka odleżyn w warunkach domowych – o czym musimy wiedzieć?

Konsekwencją przebywania w łóżku w pozycji unieruchomienia są odleżyny, które w zależności od stopnia zaawansowania choroby mogą mieć charakter: od zmian o blednącym zaczerwienieniu po głębokie uszkodzenia tkanki podskórnej będącą owrzodzeniem lub nawet zaawansowaną martwicą zajmującą mięśnie. W leczeniu skóry z odleżynami najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli pojawią się rany na skórze chorego, konieczne jest szybkie działanie.

źródło:pinterest
źródło:pinterest


Materac przeciodleżynowy
Potrzeba stałego przebywania w łóżku i permanentny ucisk na wyniosłości kostne powoduje niedokrwienie i niedotlenienie tkanek, co jest główną przyczyną powstania odleżyn. Dlatego tak ważny jest stymulowanie ucisku na tkanki zmienione chorobowo, który możemy osiągnąć m.in. stosując na odleżyny materac zmiennociśnieniowy. Zbudowany jest z kilku komór wypełnionych powietrzem. Co pewien czas jedna z nich jest opróżniana, druga zaś napełniona powietrzem – to sprawia, że powstaje ucisk na okolice ciała chorego, na których występują odleżyny.

Pielęgnacja i higiena skóry
Wszystkie rany przewlekłe goją się o wiele szybciej, jeżeli są staranie oczyszczone i nawilżone. Okolice wokół odleżyn powinno się nawilżać odpowiednimi kremami lub emulsjami dostępnymi w aptece (najlepiej po konsultacji z lekarzem). Pomocne w profilaktyce odleżyn są krążki, wałki czy gumowe kółka, które podkłada się pod zmienione miejsca na skórze. Niezmiernie ważne jest systematycznie zmiana pościeli i bielizny chorego oraz wykonywanie delikatnych masaży w celu pobudzenia krążenia krwi.

Opatrunki na odleżyny
W leczeniu odleżyn rezygnuje się z tzw. techniki suchych opatrunków na rzecz innowacyjnych środków, które można zakupić na rynku. Opatrunki na odleżyny stwarzające środowisko wilgotne to między innymi żele hydrokoloidowych. Sprawdzają się one w leczeniu zmian I i II stopnia, czyli na etapie lekko uszkodzonej skóry objawiającej się zaczerwienieniem umiejscowionym nad wyniosłością kostną. Opatrunki są wygodne w stosowaniu i bezbolesne przy zmianie oraz zdejmowaniu. Ogromną ich zaletą jest to, że mają działanie bakteriobójcze, zatem są w 100% bezpieczna dla skóry chorego. Zakres dostępnych na rynku opatrunków jest bardzo szeroki. Godne polecenia produkty znaleźć można na stronie ConvaTec – są to opatrunki na odleżyny, które można stosować na wszystkich etapach leczenia. W ofercie znajdziecie m.in. opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice