...
badania lekarskiechoroby i problemy zdrowotneZdrowie

Rak gardła – jak go rozpoznać?

Rak gardła to cichy zabójca. Rozwija się bardzo powoli, jego objawy przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych, są bardzo często lekceważone przez wielu pacjentów, co z pewnością zmniejsza szansę na wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej. Rak gardła występuje najczęściej u osób palących papierosy oraz alkoholików.  Jakie są pierwsze objawy choroby i jakie są szanse na skuteczne wyleczenie?

papierosy - czynnik warunkujący raka gardła (źródło:pinterest)
papierosy – czynnik warunkujący raka gardła (źródło:pinterest)


Objawy raka gardła
Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej po 60. roku życia. Najczęściej są to nałogowi palacze, którzy od kilkunastu lat palą dziennie około 20 papierosów, zatem wprowadzają do organizmu około 240 porcji dymu zawierającego wiele rakotwórczych substancji. Na raka gardła bardziej narażone są osoby pracujące w zanieczyszczonym przez spaliny środowisku, np. gdzie wiele jest oparów olejów, pyłu azbestowego itp.

Pierwsze objawy raka krtani to trudności w oddychaniu przez nos oraz zmiana barwy głosy. Z czasem pojawiają się okresowe krwawienie z nosa i częste bóle głowy. Tym objawom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust i trudności w mówieniu oraz przełykaniu.

Diagnostyka i leczenie
Każdy ból gardła trwający minimum trzy tygodnie powinien zmusić chorego do pójścia do laryngologa. Aby zdiagnozować chorobę, lekarz wykonuje badanie endoskopowe i laryngoskopię. Bardzo często pobierane są wycinki tkanki nowotworowej do biopsji. W diagnostyce raka gardła duże znaczenie mają również inne badania, m.in. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i RTG.

Leczenie choroby to radioterapia i chemioterapia – w zależności od stopnia rozwoju zmian nowotworowych. W wielu przypadkach konieczna jest operacja polegająca na wycięciu tej części, która objęta została nowotworem.

Rokowanie
We wczesnym stadium rozwoju jest pewna szansa na skuteczne wyleczenie z choroby. Jednakże pacjenci zgłaszają się zbyt późno do lekarza, ponieważ objawy choroby przypominają infekcje górnych dróg oddechowych. W ciągu 5 lat od momentu postawienia diagnozy przeżywa tylko co piąty pacjent. Więcej na temat nowotworu – rak gardła. Na tej stronie dowiesz się jaką dietę stosować w trakcie terapii. Wszak żywienie odgrywa zasadniczą rolę w rekonwalescencji i leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice