...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Rak nerki – wciąż wiemy o nim za mało

Choroby nowotworowe to zmora współczesnego świata. Wiele tego typu schorzeń rozwija się w ukryciu, nie dając żadnych typowych objawów. Wśród wielu nowotworów chyba najrzadziej występującym jest rak nerki. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Objawy pojawiają się w późnym stadium choroby, uniemożliwiając skuteczne wyleczenie i wczesne rozpoznanie nowotworu.

żródło:pinterest
żródło:pinterest


Rak nerki to nic innego jak złośliwy guz pojawiający się w komórkach narządu. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem – średni wiek zachorowania na ten nowotwór to około 55 lat. Do tej pory nie ustalono przyczyn tej choroby. Pewne jest jednak to, że ogromne znaczenie odgrywają czynniki dziedziczne oraz nieprawidłowy styl życia spowodowany m.in. paleniem papierosów, piciem alkoholu i stresem. Ponadto zauważono, że osoby otyłe chorują częściej niż szczupłe na nowotwór nerki.

Rak nerki jest trudny do rozpoznania. Rozwija się powoli. Pierwszym objawem choroby może być krwiomocz o bolesnym przebiegu. Ponadto guzki nerki są wyczuwalne przez powłokę jamy brzusznej. Bardzo często chorzy odczuwają ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Wśród innych objawów choroby należy wymienić stan podgorączkowy, brak apetytu i częste infekcje dróg moczowych. Warto obserwować swój organizm i wykonywać badania profilaktyczne. Wskazane jest badanie ogólne moczu. Wszystkie objawy należy konsultować ze specjalistą, m.in. udać się do urologa. Więcej na temat nowotworu – rak nerki, znajdziemy pod powyższym adresem. Na stronie można przeczytać również wiele informacji o strategiach żywieniowych opracowanych dla poszczególnych chorób nowotworowych, które mogą odgrywać istotną rolę w okresie rekonwalescencji pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice