...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Skąd ten przewlekły kaszel suchy?

Męczący suchy kaszel bywa bardzo bolesny, bo powoduje podrażnienie śluzówki gardła oraz nadwerężenie mięśni klatki piersiowej. Regularne kasłanie w nocy zabiera sen z powiek, utrudnia koncentrację i co najgorsze – może być sygnałem poważniejszej choroby. Jeżeli kaszel nie ustępuje po sześciu tygodniach, możemy mówić już o schorzeniu przewlekłym. Najczęściej jednak przyczyną kaszlu jest zwykłe przeziębienie. Poznaj inne źródła powstania uciążliwego kaszlu.

pinterest
pinterest

Nieproduktywne kaszlnięcia

Kaszel suchy występuje zwykle na początku infekcji górnych dróg oddechowych oraz we wczesnym okresie zachorowalności na astmę. Długo utrzymujący się kaszel może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak: wybroczyny, nudności, bóle mięśni brzucha i klatki piersiowej. Przewlekły kaszel jest trudny w diagnozie, może mieć nawet podłoże psychogenne, tj. ulega nasileniu podczas odczuwania silnego stresu. Nocny kaszel u dzieci może być objawem astmy i chorób oskrzeli. Nieproduktywne kaszlnięcia przypominają „szczekanie” lub mają odgłos „krtaniowy”, są często napadowe i sezonowe. Podczas kaszlania występuje także chrypka, duszności, a nawet nieprzyjemny zapach z ust.

Przyczyny suchego kaszlu

Do najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu należy astma i refluks żołądkowo-przełykowy. Kasłanie doskwiera codziennie rano nałogowym palaczom. Palenie papierosów powoduje podrażnienie dróg oddechowych i prowadzi do przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Przyczyn kaszlu można szukać w innych chorobach układu oddechowego, zakażeniach bakteriami i problemach z zatokami. Stosunkowo rzadkie powody kaszlu tkwią w naszych genach, tj. chorobach wrodzonych. Właściwe i wczesne rozpoznanie kaszlu jest szczególnie ważne u niemowląt. Przewlekły kaszel może bowiem sugerować rozszczep krtani, przetokę przełykowo-tchawiczą i wady naczyniowe. Co ciekawe, zażywanie nawet niektórych leków może powodować kaszel jako efekt uboczny u dzieci i u dorosłych.

Tabletki na kaszel suchy Mucosolvan (strona producenta)
Tabletki na kaszel suchy Mucosolvan (źródło: strona producenta)

Leczenie kaszlu

Leczenie dolegliwości zależy od przyczyny. Jeżeli mamy do czynienia z infekcją wirusową, warto szukać pomocy w domowej apteczce. Z suchym kaszlem możemy walczyć przez stosowanie odpowiednich syropów i tabletek. W aptece znajdziemy wiele produktów bez recepty. Z czystym sumieniem mogę polecić leki Mucosolvan, które pozwalają odzyskać prawidłową czynność dróg oddechowych. Na stronie producenta znajdują się interesujące informacje na temat leczenia kaszlu oraz stosowania leków – zobacz kaszel suchy. Równie skuteczne będą domowe sposoby leczenia kaszlu, np. syrop z cebuli lub napary ziołowe. Jeżeli kaszel nas nie opuszcza, powinniśmy niezwłocznie udać się do internisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice