...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Sprawdzony sposób na opryszczkę na ustach

Opryszczka pojawia się w najmniej przewidzianym momencie. Szpeci usta, swędzi i niekiedy powoduje ból.  Sama w sobie nie jest groźna. Niebezpieczne dla organizmu są jej powikłania. Dlatego należy działać szybko i zapobiegać jej nawrotowi. Oto sprawdzone sposoby na opryszczkę na ustach.

opryszczka wargowa - sposoby (źródło:pinterest)
opryszczka wargowa – sposoby (źródło:pinterest)

Pasta cynkowa
Dostępna w każdej aptece pasta z cynkiem to doskonały sposób na uciążliwą opryszczkę wargową. Maść ta bowiem osusza pęcherzyki i pomaga regenerować skórę. Cynk ma właściwości przyspieszające gojenie się ran, dlatego świetnie nadaje się do leczenia tego typu zmian.

Czosnek, cebula i zioła
Gdy w apteczce pusto, możesz szybko sięgnąć po kawałek świeżej cebuli oraz czosnku. Warzywa te mają właściwości antybakteryjne, odkażają miejsce i rozjaśniają koloryt skóry. Nieocenione w leczeniu opryszczki domowymi sposobami są zioła takie jak rumianek, szałwia i melisa. Warto przygotować z nich napar, którym można smarować skórę zmienioną chorobowo.

Gdy pojawi się ból związany z wystąpieniem opryszczki, możesz spróbować go załagodzić przez przyłożenie do zmiany kilku kostek lodu. Wśród innych skutecznych i tanich metod domowego leczenia opryszczki wymienia się smarowanie tych zmian zwykłą pastą do zębów z fluorem. Równie istotne jest dieta bogata w witaminę C, cynk i lizynę (aminokwas, który hamuje namnażanie się wirusów). Dlatego w codziennym menu nie może zabraknąć mleka, ryb, owoców i warzyw.

Plasterek na opryszczkę

Compeed - plastry na opryszczkę (źródło:strona producenta)
Compeed – plastry na opryszczkę (źródło:strona producenta)

W każdej aptece i w niektórych drogeriach dostaniecie plasterki na opryszczkę, które można zastosować we wczesnym fazie rozwoju zmiany skórnej. Gdy pojawi się pierwszy objaw opryszczki, taki niewidoczny plasterek działa natychmiastowo. Przede wszystkim zabezpiecza przed zakażeniem bakteriami i maskuje pęcherzyki obecne na opryszczce. W efekcie nieestetyczne strupki są prawie niewidoczne. Godny polecenia produkt to Compeed, ponieważ działa nie tylko we wczesnej fazie rozwoju opryszczki, ale także na etapie zaawansowanej. Największą zaletą takiego plasterka Compeed jest to, że przyspiesza gojenie się zmiany i w przeciwieństwie do kremów nie musi być aplikowany co kilka godzin, bo pozostaje na miejscu przez pół doby.  Szczegółowe informacje na temat stosowania Compeed oraz inne sprawdzone sposoby na opryszczkę na ustach znajdziecie pod linkiem.

Leki antywirusowe
W leczeniu opryszczki na wardze skuteczne mogą okazać się leki antywirusowe takie jak maści i kremy zawierające acyklowir czy walacyklowir. Są dostępne w każdej aptece i to bez recepty. Gdy pojawi się pierwszy symptom opryszczki, warto sięgnąć po polopirynę i umoczyć ją w wodzie, by następnie posmarować chore miejsce tak przygotowaną „miksturą”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice