...
badania lekarskielekarze specjalisciZdrowie

USG dopochwowe

Podczas wizyty u ginekologa nieodłącznym badaniem diagnostycznym jest USG dopochwowe. Pozwala na szczegółową ocenę układu rozrodczego, tj. jajników, jajowodów i błon śluzowych macicy. USG dopochwowe jest podstawową metodą diagnostyczną w położnictwie. Regularne badanie ginekologiczne zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka jajnika, cichego zabójcy kobiet na całym świecie.

pinterest
pinterest

Do USG nie musimy się specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka oraz opróżnić pęcherz moczowy. Nie ma większych przeciwwskazań, aby USG dopochwowe wykonywać podczas miesiączki. Jeżeli wcześniej byliśmy poddawani temu badaniu ginekologicznemu, warto pamiętać o zabraniu ze sobą zdjęć narządów rodnych lub płodu. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Ginekolog wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze układ rozrodczy. Sonda dopochwowa jest urządzeniem o średnicy około 2 cm.

USG dopochwowe jest całkowicie bezbolesne i możemy wykonywać je tak często, jak jest to konieczne. Badanie trwa kilkanaście minut, wynikami są zdjęcia lub opis słowny ginekologa. O dopochwowym badaniu ginekologicznym powinny pamiętać kobiety, które mają podejrzenia wad budowy narządów rodnych oraz odczuwają bóle podbrzusza. USG wykonuje się przy podejrzeniu zmian w obrębie jajników, zaburzeniach miesiączkowania i w celu ustalenia przyczyny niepłodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice