...
badania lekarskiePoradnikizdrowie kobiety

Mammografia – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Każda z nas kobiet wie, że regularne badanie piersi pozwoli w porę wykryć raka. Poza samodzielnym badaniem piersi, należy również raz na jakiś czas zgłosić się na badanie profesjonalne, czyli mammografię. W Polsce od 2006 roku wykonywane są bezpłatne badania mammograficzne, z których co dwa lata mogą i powinny korzystać kobiety w wieku 50-69 lat.

mammografia

 

Gdzie na mammografię?

Kobiety znajdujące się w wyżej wymienionym przedziale wiekowym co dwa lata otrzymują zaproszenie na bezpłatne badanie, które mogą wykonać w konkretnych ośrodkach zdrowia. Informacje z adresami ośrodków podane są zazwyczaj w zaproszeniu. Można też sprawdzić je na stronie informacyjnej, którą także znajdziecie w zaproszeniu. Niektóre gminy zamawiają też mammobusy, które wykonują badanie piersi. Jeśli taki mammobus zawita do waszego miasta, dobrze jest go odwiedzić i zrobić badanie.

Na czym polega badanie?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, które wykonuje się specjalnym aparatem wytwarzającym promieniowanie przy użyciu niezwykle czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania pierś umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Taki ucisk każdej z piersi trwa zaledwie kilka sekund i pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Przy pomocy tradycyjnego aparatu można wykryć guzki w wielkości 3mm. Najnowocześniejsze aparaty cyfrowe pozwalają wykryć zmiany już w wielkości 1mm.

Jak przygotować się do badania mammograficznego?

Zacznijmy od tego, że badanie nie wymaga jakiegoś większego przygotowania. Należy pamiętać tylko o tym, by na badanie zgłosić się w trakcie miesiączki lub zaraz po jej zakończeniu, czyli wtedy, kiedy piersi nie są już tak obrzmiałe i wrażliwe na ucisk. W dniu badania nie należy stosować pudru, dezodorantu, ani żadnej zasypki, szczególnie w okolicach piersi. Idąc na mammografię dobrze jest ubrać luźną odzież, którą będzie można w miarę łatwo i szybko zdjąć, gdyż zostaniecie poproszone o rozebranie się do pasa. Oczywiście idąc na badanie należy zdjąć biżuterię zarówno z szyi, jak i uszu. Jeśli badanie nie jest waszym pierwszym, zgłaszając się na kolejną mammografię zabierzcie ze sobą zdjęcia i opis starszego badania tak, by lekarz mógł porównać wyniki kolejnych badań.

Kiedy należy zgłosić się na badanie mammograficzne?

Pierwsze badanie dobrze jest wykonać między 35, a 45 rokiem życia, zwłaszcza gdy w rodzinie były przypadki zachorowania na nowotwór. Jeśli jednak w rodzinie żadna z kobiet nie chorowała na raka piersi, pierwszą mammografię można śmiało zrobić dopiero po 40 roku życia. Około 50 roku życia mammografię należy profilaktycznie powtarzać co dwa lata. Po 50 roku życia, badanie powinno być robione corocznie. Badanie mammograficzne nie jest zalecane młodym kobietom z uwagi na strukturę ich piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice