...
Poradnikizdrowie kobiety

Poznajcie sprawdzone ćwiczenia na kręgosłup w pracy

Cały dzień spędzacie za biurkiem? Odczuwacie ból kręgosłupa w odcinku szyjnym? Nie macie siły i ochoty biec zaraz po pracy na zajęcia fitness? Jest na to sposób. Ćwiczenia na kręgosłup, które można wykonywać zarówno w pracy, jak i domu! Nikt się nie zorientuje, że właśnie rozciągacie mięśnie. Aby odrobinę się rozruszać, nie musicie wstawać z fotela. Oto kilka propozycji ćwiczeń na odcinek szyjny kręgosłupa ( kliknij ), które warto wykonywać w natłoku pracy biurowej.

Aby zniwelować negatywne skutki pracy siedzącej jest tylko jeden sposób – ruch. Oto zestaw ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie kręgosłupa, dzięki którym dotlenicie mózg, poprawicie krążenie i rozluźnicie ciało. To ćwiczenia, które powinny wykonywać osoby, które cierpią na reumatyzm, tj. odczuwają sztywność stawów, obrzęki oraz znaczne osłabienie mięśni.

Ćwiczenie rozluźniające odcinek szyjny kręgosłupa

ćwiczenie na kręgosłup szyjny (źródło:http://www.moilec.pl/)
ćwiczenie na kręgosłup szyjny (źródło:www.moilec.pl)

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym daje o sobie znać niemal codziennie. Napięta głowa podczas pracy siedzącej, stres i brak ruchu potęgują dolegliwości bólowe. Dlatego warto profilaktycznie rozluźniać kark. A to sposób: należy przychylić głowę w prawo, a dłoń położyć z lewej strony i z całej siły próbować wyprostować głowę, zaciskając dłoń. Czynność należy powtórzyć, zmieniając stronę. Inne pomocne ćwiczenie na kręgosłup szyjny to kręcenie głową raz w lewą, raz w prawą stronę, zachowując proste plecy. Należy wykonać kilka serii, by rozluźnić te partie mięśni. Dobrym ćwiczeniem jest także wykonanie skłonów głową w bok i w przód (jak na zdjęciu obok).

Ćwiczenie rozciągające ramiona i ręce

Podczas siedzenia przy biurku należy również pamiętać o rozciąganiu niektórych partii ciała – głównie ramion i rąk, które są spięte podczas długotrwałego przesiadywaniu przy biurku. Ćwiczenia rozciągające można wykonać bez wstawania od biurka. Oto sposób. Wyobraźcie sobie gest „stop” i spróbujcie wyciągnąć ramiona oraz wyprostować dłoń. Następnie lewą dłonią należy złapać za palce u prawej, by wyciągnąć je do tyłu. W takiej pozycji należy wytrzymać przez kilkanaście sekund. Inne ćwiczenie na kręgosłup to łączenie rąk na wysokości klatki piersiowej i trzymanie w tym czasie łokci w pozycji równoległej do podłogi.

Tak naprawdę, kiedy siedzicie za biurkiem, macie sporo okazji do ćwiczeń i rozluźnienia mięśni. Możecie np. prostować raz jedną, raz drugą nogę i zataczać nimi małe kółka lub mocno napinać mięśnie brzucha. Ćwiczenia na kręgosłup powinny stać się Waszym codziennym nawykiem biurowym, jak picie kawy o poranku czy włączanie komunikatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice