...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Zwykły katar czy zapalenie zatok – jak rozpoznać objawy?

Zwykły katar jest najczęściej objawem przeziębienia. Mówi się, że nieleczony trwa tydzień, a leczony tylko 7 dni. Powszechnie uważa się, że z katarem da się żyć i codziennie funkcjonować. Jest jednak uciążliwy, niekiedy wywołuje bóle głowy i jest przyczyną zaburzenia snu. Niekiedy katarze towarzyszy ból nosa i inne nieprzyjemne dolegliwości. Wówczas mówimy już nie o przeziębieniu, ale zapaleniu zatok przynosowych. Jak odróżnić objawy tych dwóch stanów chorobowych?

źródło: https://pixabay.com/
źródło: https://pixabay.com/

Wirusowy, bakteryjny i alergiczny – katar niejedno ma imię

Wiele osób lekceważy objawy kataru, licząc na to, że miną po upływie ok. tygodnia czasu. Katar tymczasem może być bardzo niebezpieczny dla organizmu, zwłaszcza gdy wynikiem zakażenia błony śluzowej nosa są bakterie, które rozprzestrzeniają się do całego układu oddechowego, powodując grypę i inne powikłania. Innymi słowy, dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej, którą leczy się najczęściej antybiotykami. Katarem wirusowym zarażamy się drogą kropelkową np. w czasie kichania i kaszlania. W tym przypadku również nie można lekceważyć żadnych objawów i natychmiastowo rozpocząć leczenie, np. korzystając z dobrodziejstw medycyny naturalnej. Katar alergiczny jest efektem reakcji organizmu na substancje, które nas uczulają, tj. kurz, pyłki traw, pióra. Co łączy te 3 rodzaje kataru? Podobne objawy.

Objawy kataru

Trudności w oddychaniu, ogólne rozbicie, znużenie, problemy z koncentracją oraz przede wszystkim nieprzyjemna wydzielina z nosa – wszyscy znamy te objawy. Jeżeli katar jest rezultatem zakażenia bakteryjnego, z nosa wydobywa się dość częsta i niekiedy żółto-zielona wydzielina. W przypadku zakażenia wywołanego przez bakterie wydzielina jest wodnista i bezbarwna. Niekiedy objawom tym towarzyszą bóle głowy i łzawienie oczu. Wiele osób permanentnie kicha i ma problemy z odczuwaniem smaku. Jeśli objawy nie ustępują i nie pomagają sprawdzone sposoby na katar i dodatkowo pojawia się ból nosa, konieczna będzie wizyta u lekarza. Być może jest to zapalenie zatok?

źródło: http://www.acatar.pl/
źródło: http://www.acatar.pl/

Objawy zapalenia zatok

Silny ból nosa (kliknij) oraz w okolicach czoła, nasilający się podczas pochylania głowy. Ropna wydzielina, która zatyka nos i powoduje brak odczuwania smaku i zapachu. Niekiedy obecność stanów podgorączkowych i gorączki oraz silnych, napadowych bóli głowy. To wszystko może sygnalizować zapalenie zatok. Objawy są tak silne, że trzeba działać szybko. Najczęściej ratujemy się preparatami, które zmniejszają ilość wydzieliny i udrażniają nos. Godny polecenia lek stosowany w katarze to Acatar. Pomocne mogą być także inhalacje i aromaterapia, np. z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice