...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Żywienie dojelitowe w domu

Bez względu na to czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, jedzenie stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania. W przebiegu niektórych chorób konieczne może okazać się żywienie dojelitowe. To pewnego rodzaju forma leczenia mająca na celu dostarczenie do organizmu elektrolitów, witamin, białka i wielu innych substancji, których potrzebuje każdy organizm. W warunkach domowych żywieniem dojelitowym objęci są najczęściej pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie asymilować pokarm drogą naturalną. Podaż żywienia odbywa się bezpośrednio do przewodu pokarmowego (w tym przypadku jelita) za pomocą specjalnego zestawu.

zestaw grawitacyjny do żywienia dojelitowego (źródło: strona producenta)
zestaw grawitacyjny do żywienia dojelitowego (źródło: strona producenta)


Żywienie dojelitowe może odbyć się w domu pod warunkiem, że chory wcześniej zostanie przeszkolony w tym zakresie. Po wypisie ze szpitala powinien kontrolować leczenie i raz na jakiś czas wybrać się na wizytę kontrolną. Warto sprawdzić gdzie w okolicy znajduje się ośrodek żywienia dojelitowego i wtedy należy dostarczyć do niego kartę informacyjną zawierającą kwalifikację do żywienia pozajelitowego.

Niezmiernie ważna jest obecność odpowiedniego programu podaży pokarmów. Zwykle osoba żywiona dojelitowo w warunkach domowych otrzymuje mieszankę białek, tłuszczów i węglowodanów za pomocą specjalnej przetoki lub zgłębnika. Gdy okres żywienia chorego nie będzie przekraczał 6 tygodni, wskazane jest zastosowanie zgłębnika, który zakłada się przez nos. Tego rodzaju metoda jest stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest wygodnym rozwiązaniem dla osób uczących się i aktywnych zawodowo.Godny polecenia jest zestaw uniwersalny do żywienia dojelitowego marki COMPAT, który pozwala na żywienie metodą wlewu kroplowego. W zestawie znajduje się zgłębnik oraz plastikowy woreczek do zawieszania butelki z mieszanką. Więcej informacji na temat zestawu grawitacyjnego można znaleźć na stronie producenta www.nestlehealthscience.pl. To zestaw, który zapewni kompleksową opiekę w warunkach domowych– sprawdź jaki metodami odbywa się żywienie dojelitowe  .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice