...
ciałoPoradniki

Gdy bolą zatoki…

S.O.S. dla zatok
Zatoki źródło: pl.Pinterest.com

Zatoki przynosowe to nic innego, jak upowietrznione jamy w obrębie czaszki, które łączą się z jamą nosa otworami zwanymi ujściami zatok. Kiedy ujścia zostają zablokowane, swobodny odpływ śluzu zostaje zatrzymany i w zatokach narasta ciśnienie. Efektem tego jest rozwój stanu zapalnego i ból, który momentami bywa nie do zniesienia. Każdy, kto kiedykolwiek chorował na zapalenie zatok wie, jak bardzo przypadłość ta potrafi odebrać radość z życia i ja bardzo obniża komfort codziennego życia. Chore zatoki potrafią na kilka dni wyłączyć nas z aktywnego funkcjonowania. Mimo, że chore zatoki to prawdziwa zmora – dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że można z nimi walczyć i co najważniejsze ból towarzyszący chorym zatokom można pokonać! W jaki sposób? O tym poniżej.

Objawy chorych zatok

Zanim przejdziemy do sposobów leczenia chorych zatok, wspomnijmy słów kilka o objawach przykrej dolegliwości. Poza obfitym i uporczywym katarem, chore zatoki mogą objawiać się także na inne sposoby. Bardzo charakterystyczne jest uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy. Wiele osób skarży się na tzw. ból szczęki. Niekiedy przy chorych zatokach (zwłaszcza szczękowych) mogą boleć również zęby. Chore zatoki mogą objawiać się także upośledzeniem węchu, kaszlem, gorączką, ogólnym rozbiciem i bólem głowy, który nasila się przy pochylaniu.

inhalacjeDomowe sposoby na zatoki

  1. Na bolące i zapchane zatoki bardzo pomocne są ciepłe okłady. Szczególnie polecane są kompresy z soli jodowo-bromowej, którą bez problemu można dostać w każdej aptece. Jak przygotować taki kompres? Kilka garści soli podgrzewa się na patelni, a następnie zawija w płócienna ściereczkę i przykłada do czoła.
  2. Ulgę przynoszą również inhalacje z dodatkiem aromatycznych olejków lub ziół. Inhalacje nie tylko zmniejszają ból, ale także rozrzedzają wydzielinę, ułatwiają jej usuwanie, a co za tym idzie, pomagają przywrócić swobodne oddychanie. Do wykonana inhalacji potrzeba jest miska z ciepłą (parującą) wodą,
    aerozol do nosa
    Sudafed – lek na zatoki

    ręcznik i wspomniane wcześniej olejki lub zioła. Najbardziej skuteczne na bóle u nasady nosa są inhalacje z roztworu soli. W złagodzeniu dokuczliwego kataru pomocne będą inhalacje z rumianku, mięty pieprzowej, szałwii lub tymianku. Pożądaną ulgę w cierpieniu przynoszą też inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, lawendowego lub kamforowego.

  3. Połączeniem ciepłych okładów i inhalacji są maści rozgrzewające. Wykazują one działanie przeciwbólowe oraz udrożniające nos i zatoki. Dobre są maści eukaliptusowe, sosnowe i kamforowe. Maści wcieramy w okolicę czoła i skroni. Lepsze efekty uzyskuje się, gdy posmarowane maścią miejsce przewiąże się ciepła opaską.

Pomoc z aptecznej półki

Idealnym uzupełnieniem domowych sposobów na walkę z zatokami jest lek na zatoki. Szczególnie polecany jest lek SUDAFED, który dostępny jest w postaci tabletek lub sprayu do nosa. Zarówno jedna, jak i druga postać leku posiada w swoim składzie substancję, która udrażnia i skutecznie odblokowuje zatkany nos.

Lek na zatoki SUDAFED zwęża naczynia krwionośne nosa i zatok, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i ilość wydzieliny, co z kolei przekłada się na złagodzenie stanu zapalnego. SUDAFED przynosi niemalże natychmiastową ulgę i pomaga wrócić do normalnego życia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice