...
Poradniki

Jak dbać o higienę intymną? Poznaj złote zasady

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Dbanie o miejsca intymne jest kwestią niezwykle ważną. Odpowiednia higiena nie tylko zapewni ci uczucie świeżości, ale także uczucie niezwykłego komfortu. Uchroni cię także przed nieprzyjemnymi infekcjami i podrażnieniami. Mimo, że dbanie o miejsca intymne wydaje się być rzeczą prostą, to jednak większość z nas ma z tym problem. Jak dbać o higienę, aby utrzymać delikatne miejsca w zdrowiu? O tym poniżej.

Więcej nie znaczy lepiej

Większość kobiet uważa, że idealna higiena intymna polega na wielokrotnym podmywaniu się, najlepiej po każdej wizycie w toalecie. Błąd! Nadmierna higiena okolic intymnych żadnej z nas nie wyjdzie na dobre. Zbyt częste, wręcz obsesyjne podmywanie się może zniszczyć dobre bakterie, które zapobiegają infekcjom. To samo tyczy się irygacji pochwy. Tego typu zabiegi wyjaławiają narząd rodny, w efekcie czego jest on narażony na zakażenia i infekcje. Prawda jest taka, że organizm zdrowej kobiety potrafi sam zadbać o równowagę mikroflory pochwy. Nie trzeba mu na siłę pomagać.

Idealna higiena intymna

O ile nie cierpimy na żadne infekcje i nie jesteśmy w trakcie miesiączki – wystarczy, że będziemy podmywać się dwa razy dziennie. Nie róbmy tego jednak byle jak. Istnieje specjalna metoda podmywania się. Miejsca intymne należy przemywać ZAWSZE od tyłu do przodu – nigdy odwrotnie! W ten sposób unika się przenoszenia bakterii z jelita grubego do pochwy. Podmywać się należy pod bieżącą wodą, np. w bidecie lub pod prysznicem. Unikać należy długich kąpieli w gorącej wodzie, gdyż przyczyniają się one do przesuszenia śluzówki. Do mycia miejsc intymnych nie wolno używać myjek i gąbek, gdyż to właśnie na nich rozwija się najwięcej grzybów i bakterii.

Kolejna kwestia – osuszanie miejsc intymnych. W momencie, kiedy okolice intymne zostaną umyte należy delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Nie używajmy jednak tego samego ręcznika, którego używamy do wycierania całego ciała. Do osuszania okolic intymnych warto przeznaczyć osobny ręcznik, a jeszcze lepiej – sięgać po jednorazowe ręczniki papierowe.

Kosmetyki do higieny intymnej

Żel intymny Vagisil (źródło: www.my-vagisil.pl)
Żel intymny Vagisil (źródło: www.my-vagisil.pl)

Powiedzmy to sobie raz i wyraźnie – do mycia okolic intymnych należy używać wyłącznie specjalnych kosmetyków. Do codziennego podmywania się nie używamy ani żeli pod prysznic, ani tradycyjnych mydeł. Używamy płynów i pianek dedykowanych higienie miejsc intymnych. Dlaczego? Bo produkty te posiadają pH zbliżone do odczyny pochwy, dzięki czemu nie wysuszają jej i nie podrażniają. W zależności od potrzeb można wybrać żel intymny, który zneutralizuje nieprzyjemny zapach, nawilży lub ukoi podrażnienia.

Doskonałym wyborem jest żel intymny VAGISIL. Jest on wyrobem medycznym, który nie tylko pielęgnuje miejsca intymne, ale także zapewnia im odpowiednią ochronę. Delikatnie nawilża, a jednocześnie łagodzi podrażnienia związane z niedoborem śluzu w pochwie. W przeciwieństwie do wielu innych produktów dostępnych na rynku, żel intymny VAGISIL zawiera wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości. Warto w tym miejscu dodać, że VAGISIL nie zawiera hormonów, ani żadnych agresywnych substancji. Nie znajdziemy w nim sztucznych barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu  jest w pełni bezpieczny.

Idealna bielizna

Nie jest tajemnicą, że źle dobrana bielizna może zaszkodzić równie mocno, jak nieodpowiednia higiena okolic intymnych. Dlatego też wybierając bieliznę, należy sięgać wyłącznie po taką, która jest wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Najlepsza jest bielizna bawełniana, która pozwala skórze oddychać.

Podpaski kontra tampony

Mimo iż tampony są wygodniejsze w codziennym stosowaniu, to jednak nie należy przesadzać z ich używaniem. Z tamponów należy korzystać tylko w nagłych sytuacjach, a więc podczas podróży czy uprawiania sportów. W pozostałych sytuacjach należy stawiać na podpaski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice