...
Poradniki

Jak dbać o zmęczone oczy

Praca przy komputerze może być satysfakcjonująca. Niestety, może też być bardzo męcząca, zwłaszcza dla naszych oczu. Gdy oczy zaczynają boleć, piec i stają się zaczerwienione to znak, że potrzebują pomocy. Zmęczonym oczom można pomóc w dwojaki sposób – już w trakcie pracy (profilaktycznie), jak i po niej, uciekając się do znanych i wypróbowanych sposobów.

kolorowe oko

1. Na pewno na przemęczone oczy zbawiennie zadziała kompres z naparu świetlika lekarskiego lub kwiatu rumianku. Pamiętajcie tylko, by taki kompres był ciepły (nie gorący!).

2. Bardzo prostą metodą na przywrócenie oczom „dobrego samopoczucia” jest położenie na nich łyżeczek (takich zwykłych, których zazwyczaj używamy do mieszania herbaty). Aby jednak łyżeczki przyniosły zadowalający efekt, trzeba najpierw schłodzić je w zamrażalniku. Chłód łyżek nie tylko przyniesie ulgę i ukoi ból, ale także pozwoli zlikwidować ewentualny obrzęk.

3. Sprawdzonym sposobem, po który sięgały nasze babcie i mamy są okłady z esencji herbaty. Wystarczy płatki kosmetyczne zamoczyć w wodzie herbacianej, a następnie położyć na oczach na co najmniej kilka minut.

4. Zaczerwienionym oczom dużą ulgę przyniosą okłady ze świeżego, schłodzonego w lodówce ogórka.

5. Doskonałym, aczkolwiek mało znanym sposobem na zmęczone oczy są okłady z chłodnego mleka. Wystarczy namoczyć w nim płatki kosmetyczne, a następnie położyć je na oczy na około 15-20 minut. Po minionym czasie, oczy należy przemyć letnią wodą.

6. Zdumiewającym, jednakże sprawdzonym rozwiązaniem na obolałe i przemęczone oczy są truskawki. Aby jednak przyniosły pożądaną ulgę należy włożyć je do lodówki na co najmniej 10 godzin tak, by jak najlepiej się schłodziły. Gdy owoce będą już gotowe, należy położyć je na powieki, a następnie się zrelaksować. Truskawki przynoszą natychmiastową ulgę, a to dlatego, że znajduje się w nich wiele antyoksydantów, które działają cuda.

To tyle, jeśli chodzi o pomoc miejscową. Warto w tym miejscu wspomnieć słów kilka o profilaktyce, czyli o tym, jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem, by nasz wzrok zbytnio na tym nie ucierpiał. Na pewno pierwszym, o co należy zadbać są częste przerwy. Raz na jakiś czas dobrze jest odwrócić wzrok od monitora komputera i spojrzeć w dal, koncentrując uwagę na jakimś obiekcie. Taki zabieg bardzo relaksuje oczy i pozwala wzmocnić mięśnie gałki ocznej. Podczas pracy dobrze jest także wygospodarować trochę czasu na proste ćwiczenia oczu. Spoglądanie wysoko w górę, w dół, następnie w prawo i lewo to idealny zestaw ćwiczeń dla zmęczonych oczu. Idealnie sprawdza się także „kręcenie” oczami i rysowanie wzrokiem ósemek na ścianie.

4 comments
 1. Karolina

  Mnie najbardziej pomaga schłodzony ogórek. Gdy nie mam go pod rękę stosuję torebki z herbatą 🙂 w lodówce mam też zawsze krem ze świetlikiem, który ratuje moje oczy po nieprzespanej nocy

 2. Marta

  A ja korzystam z herbatki 🙂 kilka lat temu takie rozwiązanie podpowiedziała mi moja mama i trzymam się go po dziś dzień. Dobrze sprawdzają się też profesjonalne krople do oczu, które mają właściwości nawilżające

 3. Martucha

  Niestety przed komputerem spędzam po kilkanaście godzin dziennie :/ wiem co to znaczy zmęczone oczy. Z produktów dostępnych w aptece najbardziej lubię krople nawilżające do oczu. Z babcinych porad sięgam po esencję z herbaty i okłady z ogórka. Działają!

 4. Krzysiek

  Niezły zbiór sensownych porad.

  „Zdumiewającym, jednakże sprawdzonym rozwiązaniem na obolałe i przemęczone oczy są truskawki.” a dodatkowo jakim smacznym 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice