Katar pojawia się niespodziewanie. Najczęściej jest wywołany przez alergię lub infekcję górnych dróg oddechowych. Jedną z nich jest zapalenie zatok przynosowych. To bardzo uciążliwa dolegliwość, której towarzyszą nie tylko katar, ale również bóle głowy, łzawienie i zaczerwienienie spojówek oka. W pierwszym etapie choroby (gdy pojawia się katar), infekcję można pokonać w domu. Jeśli jednak występują inne objawy (gorączka, trwały ból głowy), konieczne staje się przyjmowanie antybiotyku. Kataru zatem nie można lekceważyć. Przestań sobie mówić, że to tylko objaw przeziębienia! Zacznij walczyć, gdy pojawią się pierwsze objawy i nie dopuść do stanu zapalnego w zatokach. Oto sposoby!

Leki z domowej spiżarni
Gdy dopadnie katar, należy pić dużo płynów. To sprawia, że wydzielina się rozrzedza, a nos łatwiej się oczyszcza. Codziennie pij herbatę z sokiem z malin oraz z czarnego bzu, która działa rozgrzewająco na górne drogi oddechowe. Nie zapomnij o czosnku – dodawaj do kanapek, bo ma silne działanie przeciwbakteryjne. Pomocne są również cebula i chrzan – warzywa te można wąchać świeże, co jest swego rodzaju naturalną inhalacją lub dodawać do dań, bo zawierają składniki pomocne w walce z wirusami i bakteriami.
Inhalacje olejkami eterycznymi i ziołami
Ziołowe inhalacje mogą być skuteczne na problemy z zatokami. Dwa razy dziennie należy wykonać kurację, wdychając opary ziołowe nad miseczką i przykrywając głowę ręcznikiem (przez ok. 10 min.). Na katar najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, który doskonale udrażnia drogi oddechowe. Lecznicze są również napary z ziół, tj. tymianku, rumianku i mięty. Polecam również sięgnąć po sól fizjologiczną, która rozrzedza zalegającą w zatokach wydzielinę, dzięki temu ona łatwiej spływa do nosa.
Nawilżanie powietrza
Zbyt suche powietrze może być przyczyną wzmożonej infekcji zatok. Aby zmniejszyć objawy zatkanego nosa, konieczne jest nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Warto zakupić specjalny nawilżacz. Można także powiesić na grzejniku mokre ręczniki lub ustawić niedaleko nich pojemniki z wodą. Nie zapomnij o nawilżeniu organizmu od środka. Duża ilość płynów jest wskazana dla każdego, dzięki temu nos łatwiej oczyszcza się z wydzielony.
Leki z apteki
Konieczne będzie także leczenie farmakologiczne. Aby udrożnić nos, warto sięgnąć po kropce w aerozolu. Odtykają one nos i ułatwiają oddychanie. Skuteczne w leczeniu jest również syrop na zatkany nos i zatoki (sprawdź). Polecam Pelavo Nos i Zatoki, ponieważ został przygotowany na naturalnych składnikach (zawiera w składzie ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej). Lek ten można podawać dzieciom powyżej 6 roku życia. Jego działanie jest widoczne już po kilku godzinach.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!