...
choroby i problemy zdrowotnePoradniki

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Skaleczenia nożem, pęknięcia, otarcia, oparzenia oraz owrzodzenia – to ogromna gama ran powierzchniowych skóry, które są bardzo dokuczliwe, powodują dyskomfort i wyglądają nieestetycznie.  Dlatego tak ważne jest przyspieszone leczenie ran (kliknij). Jak leczyć te uszkodzenia  naskórka? Oto praktyczny poradnik postępowania.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Po pierwsze: dezynfekcja

Jeżeli doszło do skaleczenia lub otarcia skóry, należy pamiętać o dezynfekcji rany. Warto sięgnąć po naturalne środki antyseptyczne, takie jak: kit pszczeli, olejki eteryczne (rumiankowy lub z drzewa herbacianego), balsam peruwiański, etc. Można również wykorzystać czosnek, przygotowując domową maść antybakteryjną. Wystarczy zmiażdżyć czosnek i równomiernie rozprowadzić na ranę. Miejsce skaleczenia należy owinąć bandażem.  Uwaga! Trzeba pamiętać, by do oczyszczania ran nie używać ani mydła ani innych środków myjących, ponieważ zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia. Ranę zawsze należy dezynfekować wodą utlenioną, powinna ona znaleźć się w każdej domowej apteczce.

Po drugie: opatrunki

Wskazane jest również opatrywanie rany. Potrzebne będą różnego rodzaju plastry i plasterki, bandaże i gazy oraz opatrunki konwencjonalne, które można kupić w każdej aptece. Warto również wyposażyć się w opatrunki syntetyczne, takie jak hydrożele, bo przyspieszają gojenie ran, gdyż utrzymują środowisko sprzyjające regeneracji naskórka. Sprawdzą się one głównie w leczeniu ran suchych. Na rynku farmaceutycznym dostaniemy również opatrunki ze srebrem, które mają szczególne właściwości odkażające oraz opatrunki chłonne – skuteczne w leczeniu ran z wysiękiem, pojawiających się m.in. w wyniku odleżyn. Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłymi ranami, warto wybór opatrunku skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. W drobnym skaleczeniach możemy radzić sobie na własną rękę, stosując gazę jałową i płyny odkażające.

Po trzecie: dieta

Zdrowa dieta ma niebagatelne znaczenie w przyspieszeniu gojenia się ran. Wciąż mówi się o tym zbyt mało, a tymczasem składniki zawarte w codziennym pożywieniu mają ogromny wpływ na budowę kolagenu, który regeneruje zniszczony naskórek i głębsze warstwy uszkodzonej skóry. Ważne jest zatem jedzenie pokarmów zawierających witaminę C, bo bierze ona udział w odbudowie nowych tkanek. Aby ułatwić regenerację naskórka, należy także jeść artykuły spożywcze bogate w kwasy omega 3, witaminy z grupy B oraz witaminę A i E. W codziennej diecie nie może zabraknąć także białka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice