...
piękny uśmiechPoradnikitwarz

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nieprzyjemny zapach z ust to poważny problem. Wbrew pozorom, nie dotyka tylko i wyłącznie osób, które są na bakier z higieną jamy ustnej, choć oczywiście niewłaściwa higiena jest najczęstszą przyczyną nieprzyjemnej dolegliwości. Za wstydliwym kłopotem mogą stać również infekcje górnych dróg oddechowych, jak: angina, zapalenie zatok, chore migdałki, a także choroby metaboliczne, niewydolność nerek i choroby genetyczne. Jak walczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust? Oto kilka sposobów. 

Leczenie nieświeżego oddechu

Leczenie przykrego zapachu z ust należy rozpocząć od pozbycia się źródła problemu. Jeśli za przykry zapach z ust odpowiedzialne są choroby wewnętrzne, wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem i poddać odpowiedniej kuracji. Jeśli przyczyna problemu tkwi w chorych dziąsłach lub zębach, należy odwiedzić dentystę i zmienić dotychczasowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, a więc zadbać o lepsze i bardziej sumienne dbanie o zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

szczotkowanie zębówZacznijmy od tego, że mycie zębów dwa razy dziennie to stanowczo za mało, aby zapewnić swojej jamie ustnej odpowiednią higienę. Aby przykry zapach z ust był tylko złym wspomnieniem, do mycia zębów należy przyłożyć się nieco bardziej sumiennie. Co to oznacza? Zęby należy myć po każdym posiłku, a już na pewno po zjedzeniu produktów bogatych w cukry, które są pożywką dla bakterii i które wpływają na rozwój próchnicy. Jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów – należy sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Myjąc zęby nie można zapomnieć o umyciu języka, na którym osadza się specyficzny nalot i na którym gromadzą się rozmaite bakterie.

Warto pamiętać, że właściwe mycie zębów trwa przynajmniej 2 minuty. Szczoteczka powinna wykonywać ruchy tzw. wymiatające, a więc z góry na dół, zaczynając od dziąseł, na końcówkach zębów kończąc.

Odpowiednia higiena jamy ustnej to także używanie nici dentystycznych. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że w przestrzeniach między zębami zbiera się najwięcej resztek pokarmowych. Zwykła szczoteczka nie jest w stanie sobie z nimi poradzić i nie jest w stanie ich usunąć. Tylko nić dentystyczna może dotrzeć do miejsc trudno dostępnych i dokładnie je oczyścić.

Uzupełnieniem codziennej higieny jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Taki płyn nie tylko odświeży oddech, ale także zwalczy bakterie odpowiedzialne za występowanie przykrego zapachu z ust.

Naturalne sposoby walki z nieświeżym oddechem

woda z miętąPoza zmianą higieny jamy ustnej na lepszą i bardziej sumienną, warto zastosować również domowe sposoby walki z niemiłą wonią z ust. Oto kilka z nich:

1. Płukanie jamy ustnej roztworem z cytryny. Wystarczy wymieszać sok wyciśnięty z całej cytryny z 250ml wody i płukać jamę ustną przez około 2 minuty.

2. Żucie przypraw: anyżu, koperku, kopru włoskiego. Nasiona należy rozgryźć i żuć do momentu, aż powstanie papka.

3. Żucie owoców jałowca (najlepiej w ilości 3-5 sztuk).

4. Picie naparów ziołowych o właściwościach neutralizujących przykry zapach z ust: rumianku, mięty, szałwii.

5. Płukanie ust olejkiem z mięty pieprzowej lub drzewka herbacianego, które słyną z właściwości dezynfekujących i antybakteryjnych. Kroplę olejku z mięty lub drzewka należy dodać do szklanki wody, dobrze wymieszać, a następnie dokładnie przepłukać usta.

6. Stosowanie aloesu, który zabija wirusy i bakterie, a także działa przeciwzapalnie. Miąższ z aloesu należy dodać do pasty do zębów i powstałą mieszanką myć zęby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice