...
Poradniki

Kalendarz ciąży – pierwszy miesiąc

Ciąża to bardzo fascynujący proces, który z tygodnia na tydzień zaskakuje czymś zupełnie nowym. Najbardziej tajemniczy jest sam początek (pierwsze tygodnie), kiedy to przyszła mama jeszcze nie wie, że będzie mamą, a w bezpiecznym ukryciu rozwija się już życie. Ciało kobiety podczas pierwszego miesiąca ciąży przechodzi wiele zmian. To samo dzieje się z kobiecymi emocjami. Przyszła mama przechodzi prawdziwą rewolucję, która ma ją przygotować do najważniejszej roli życia. Kalendarz ciąży (kliknij) trwa mniej więcej 38 tygodni. Liczony jest od momentu zapłodnienia aż do porodu. Co się dzieje z mamą i jak rozwija się dziecko w pierwszych tygodniach ciąży?

Pierwszy miesiąc ciąży – Twoje samopoczucie

Zaraz po zapłodnieniu, rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Przyszła mama może być teraz rozdrażniona bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Typowe w tym czasie są napady płaczu naprzemienne ze śmiechem i euforią. Nie oznaczają one słabej kondycji psychicznej, tylko skutki działania hormonów. Tak więc są całkowicie normalne w ciąży, zwłaszcza na samym jej początku. Zmienność nastrojów najprawdopodobniej odejdzie w zapomnienie wraz z końcem pierwszego trymestru. Innym charakterystycznym objawem początku ciąży jest niezwykła senność i zmęczenie. Kalendarz ciąży na pierwsze tygodnie jej trwania przewiduje także szereg innych, nie zawsze przyjemnych objawów. Są to m.in. zaparcia i wzdęcia, częstsze oddawanie moczu, bolesność piersi, dziwny posmak w ustach, określany przez większość kobiet metalicznym, a także zasłabnięcia, omdlenia i nudności. Początek ciąży nie należy do łatwych, dlatego to właśnie teraz możesz, a nawet powinnaś pozwolić sobie na szczególne traktowanie. Więcej śpij, więcej odpoczywaj, stosuj zdrową dietę… Nie bój się być księżniczką!

Twoje dziecko w pierwszym miesiącu ciąży

Zgodnie z przyjętymi zasadami obliczania wieku ciąży, w pierwszym i drugim tygodniu ciąży jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia. W tym czasie tworzona jest komórka jajowa u kobiety oraz plemniki u mężczyzny. Pierwszy dzień trzeciego tygodnia ciąży jest właściwym dniem zapłodnienia. Jednocześnie jest więc to pierwszy dzień kształtowania się płodu, który w trzecim tygodniu jest jeszcze bezkształtną masą komórek. Pod koniec 3 tygodnia ciąży zarodek ma około 2,5 mm długości. Wówczas powstaje zawiązek serca oraz tworzą się układ krwionośny i układ nerwowy. Można powiedzieć, że przełomowym momentem jest 4 tydzień, kiedy to podczas badania USG można wyróżnić głowę dziecka, na której widoczna jest jama ustna. Ponadto zaczyna pracować prymitywne serce – bije ono od około 21 dnia ciąży. Pod koniec 4. tygodnia ciąży dziecko jest wielkości ziarenka ryżu – mierzy około 6 mm długości. Dziecko ma już przewód pokarmowy, nerki i wątrobę. W tym czasie tworzy się pępowina i powstają zawiązki kończyn. Na początku drugiego miesiąca, a więc w 5 tygodniu zacznie pracować mózg dziecka. Poza tym, zacznie już formować się kręgosłup i twarz maluszka. Z początkiem drugiego miesiąca, zacznie formować się także język i szczęka, w której są zawiązki mlecznych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice