...
Poradniki

Kaszki rozwiążą problem zaparć u niemowląt

Zdrowy Brzuszek, kaszka owsiano-pszenna za śliwką
Zdrowy Brzuszek, kaszka owsiano-pszenna za śliwką

Każdemu dziecku, raz na jakiś czas, może zdarzyć się zaparcie. Może wywołać je zarówno zaburzenie mikroflory jelitowej, jak również niewłaściwa dieta, zwłaszcza ta uboga w błonnik pokarmowy. Wyznacznikiem tego czy niemowlę ma zaparcie jest nie częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu, albo oddawanie stolców rzadziej niż raz na 2-3 dni. Mimo, że zaparcia u niemowląt nie są niczym szczególnie niebezpiecznym, to jednak wiążą się z dużym dyskomfortem. Maluszek, który cierpi na zaparcia staje się bardzo drażliwy i płaczliwy. Ma wzdęty brzuszek i problemy ze snem. Jak pomóc dziecku?

Właściwa dieta na zaparcia u niemowląt

Mama karmiąca piersią powinna wprowadzić do swojej diety więcej produktów będących źródłem błonnika pokarmowego – razowe pieczywo, grube kasze, surowe warzywa zamiast białego chleba, ryżu, ziemniaków i gotowanych jarzyn.

W jadłospisie niemowląt starszych oprócz zwiększenia ilości wody, należy przede wszystkim ograniczyć podawanie ryżu. Warto sięgnąć po soczki, np. jabłkowy, gruszkowy lub śliwkowy, które wykazują działanie zmniejszające zaparcia. Dziecku można podawać również przeciery z jabłek i śliwek. Owoce te działają na jelita niczym miotełka i pomagają uregulować rytm wypróżnień. Również dodawanie do  każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie. Do picia najlepiej podawać dziecku wodę źródlaną, którą można także rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki. Dobrze jest także wykonywać dziecku masaż brzuszka. Pamiętaj, aby brzuszek masować ruchami kolistymi, zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kaszki do zadań specjalnych

Obecnie na rynku dostępne są produkty, które nie tylko urozmaicają menu dziecka, ale także dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i procesy trawienne. Takimi produktami są kaszki z serii Nestlé Zdrowy Brzuszek. Nie zawierają one cukru, są pożywne, a jednocześnie lekkostrawne. Kaszki Nestlé to połączenie immunoskładników (cynk, żelazo, witaminy A i C ) pomagających wspierać układ odpornościowy maluszka, a także Bifidus BL, aktywnych kultur bakterii, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dzieci. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kaszki z serii Zdrowy Brzuszek mają w składzie aż 8 witamin i bardzo ważny dla procesów trawiennych błonnik Prebio 1. Na procesy trawienne wpływają mąki zbożowe – owsiana, pszenna częściowo zhydrolizowana, skrobia kukurydziana, inulina. Liczne pozytywne opinie na temat Nestle kaszek potwierdzają tylko, że są one najlepszym produktem na zaparcia i problemy z małym brzuszkiem (sprawdź). Podanie maluszkowi kaszki Nestle Zdrowy Brzuszek sprawia, że problemy trawienne znikają i kupka wraca do normy. Wiele mam w swoich opiniach o Nestle kaszkach potwierdza także, że są one niezwykle łagodne i przyjemne w smaku. Łatwo się je przygotowuje, a dzieci chętnie się nimi zajadają.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice