...
Poradniki

Krępujący problem – grzybica pachwinowa

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Grzybica pachwinowa to dolegliwość krępująca pod wieloma względami. Najczęściej atakuje latem i najczęściej pojawia się u młodych mężczyzn, choć oczywiście może pojawić się także u kobiet. Swoim zasięgiem obejmuje okolice pachwin i pośladków, a także wewnętrzną stronę ud. Przez to, że grzybica pachwin jest chorobą zakaźną, zaleca się jak najszybsze jej leczenie. Jeśli tylko zauważycie u siebie niepokojące objawy – niezwłocznie udajcie się do lekarza. Nieleczona grzybica pachwin w dość krótkim czasie może zająć inne części ciała.

Przyczyny choroby

Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest tarcie spowodowane przez zbyt obcisłe ubranie.Osoby noszące legginsy lub spodnie rurki chorują częściej, aniżeli osoby gustujące w zwiewnej i luźnej odzieży. Bardzo często grzybica jest następstwem nadmiernej potliwości lub zbyt dużej wilgotności w obrębie pachwin. Chorobie sprzyja noszenie bielizny i ubrań wykonanych ze sztucznych, syntetycznych materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Grzybica w pachwinach może pojawić się także na skutek przeniesienia zmian grzybiczych z innych miejsc, na przykład ze stóp. U niektórych osób, choroba może pojawić się w wyniku kontaktu z zakażoną osobą lub zakażonymi przedmiotami, zwłaszcza ręcznikami lub gąbkami do kąpieli.

Objawy choroby

Grzybica pachwin może objawiać się na wiele sposobów. Bardzo charakterystyczne jest nadmierne swędzenie lub uczucie pieczenia w pachwinie. Typowe są także zmiany skórne z widocznymi pęcherzykami, ewentualnie grudkami przypominającymi wysypkę. Wysypka zazwyczaj ma tendencje do nasilania i zaostrzania się podczas wysiłku fizycznego, np. ćwiczeń na siłowni. U niektórych osób mogą pojawić się przebarwienia na skórze. Zakażona bateriami skóra może przybierać różne barwy od czerwonej po brązową. Zaawansowana grzybica pachwinowa może objawiać się nadmiernym łuszczeniem lub pękaniem skóry w miejscach zakażonych.

Czasami może pojawić się rozległe ognisko rumieniowo-zapalne. Grzybica pachwin może rozszerzać się na skórę podbrzusza, pośladków i okolicę krzyżowo-lędźwiową. Może dojść też do zakażenia drożdżakowego prowadzącego do zmian wysiękowych w pachwinach.

Leczenie grzybicy pachwin

Leczenie choroby najczęściej opiera się na stosowaniu maści, aerozolów i kremów z lekami przeciwgrzybiczymi. Preparaty te należy aplikować systematycznie na zmienione chorobowo miejsce lub miejsca. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kurację antybiotykami.

Sprawdzonym i skutecznym preparatem na grzybicę pachwinową jest krem CANESPOR ( tutaj ). Dzięki temu, że wystarczy aplikować go na skórę zaledwie raz dziennie, stanowi bardzo wygodną kurację leczniczą. Canespor® krem z bifonazolem w dawce 10 mg/g ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

W trakcie leczenia choroby, bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej. W sposób szczególny należy dbać o suchość miejsc objętych grzybicą. W tym celu zaleca się stosowanie pudrów, które zapobiegają nadmiernej wilgoci. Zaleca się także przecieranie chorych miejsc spirytusem salicylowym tak, żeby odkazić partie zajęte przez bakterie i nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się.

Profilaktyka

Grzybica pachwin jest chorobą, która lubi powracać. Dlatego w trosce o zdrowie, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Co robić, aby zminimalizować ryzyko nawrotu przykrej dolegliwości? Przede wszystkim systematycznie dbać o to, aby okolice pachwin były czyste i suche. Poza tym, należy nosić wyłącznie bawełnianą bieliznę i unikać ubrań ze sztucznych tkanin. Należy dbać również o to, aby nie dotykać miejsc podatnych na infekcje, zwłaszcza brudnymi rękoma.

Bardzo ważne jest także używanie własnej gąbki do kąpieli i własnego ręcznika. Nigdy nie dzielcie się ręcznikiem z innymi – nawet bardzo bliskimi osobami. Nigdy też nie pożyczajcie od nikogo ręczników i myjek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice