...
ciałopielęgnacja ciałaPoradniki

Odleżyny – przyczyny powstawania, leczenie

źródło: www.dlaspecjalistow.mojarana.pl
źródło: www.dlaspecjalistow.mojarana.pl

Dziś porozmawiamy o odleżynach. Nie da się ukryć, że jest to problem dość poważny, dlatego warto zwrócić na niego uwagę. Odleżyny dotykają prawie połowę ludzi chorych. Głównie dotyczą osób leżących i unieruchomionych przez dłuższy czas. Pojawienia się odleżyn na ciele chorego w dużej mierze uzależniony jest od jego kondycji i stanu zdrowia. Im bardziej zainfekowany i osłabiony organizm, tym szybciej pojawią się odleżyny (sprawdź).

Główne przyczyny powstawania odleżyn

Odleżyny lubią powstawać na skutek ucisku lub tarcia. Dlatego też najczęściej pojawiają się u osób, które przez długi czas pozostają w pozycji leżącej lub siedzącej. Bardzo często pojawiają się jako następstwo współistniejących chorób układu krążenia, układu nerwowego lub układu oddechowego. Czasami mogą wywołać je zaburzenia metaboliczne, cukrzyca, miażdżyca i choroba nowotworowa.

Gdzie najczęściej pojawiają się odleżyny

U chorych leżących na plecach, odleżyny tworzą się najczęściej tam, gdzie najbardziej naciska materac – wzdłuż kręgosłupa, a zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Mogą też pojawiać się na łopatkach, łokciach, piętach oraz przy uszach. Jeśli chory przez większość czasu leży na boku, wówczas odleżyny pojawią się w okolicy stawu biodrowego lub w okolicy kostek.

Jakie są objawy odleżyn

Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie, od zaczerwienionej skóry. Z czasem zwykłemu z pozoru zaczerwienieniu zaczyna towarzyszyć ból i większa wrażliwość na dotyk. Bardzo często, w miejscu zaczerwienienia skóra robi się cieplejsza. Z czasem, w tym samym miejscu może wytworzyć się także obrzęk. Gdy rumień zacznie przybierać na sile, będzie stawać się coraz bardziej zasiniony i łuszczący. Będzie też coraz bardziej boleć. W momencie, kiedy dojdzie do otarcia naskórka – z rany zacznie sączyć się płyn surowiczy. Jeśli nie zareagujemy na czas, tkanki zaczną obumierać i tworzyć wyraźne ubytki w ciele.

Leczenie odleżyn

Nie da się ukryć, że odleżyny nie są najłatwiejsze w leczeniu. To dość trudny przeciwnik, dlatego też lepiej im zapobiegać, niż później leczyć. Niestety, nie zawsze zdążymy zauważyć je na czas. Leczenie odleżyn dobrze jest zacząć już w pierwszym lub drugim stadium, tak zwanym stadium naskórkowym.

Jak leczyć odleżyny? Dobrym rozwiązaniem są okłady zawierające żel hydrykoloidowy. Przydatne mogą okazać się także żele hydrożelowe i błony poliuretanowe, które pozwalają na swobodny przebieg procesu naskórkowania, zapobiegając jednocześnie zakażeniu. Dzięki opatrunkom, skóra goi się szybciej i szybciej się regeneruje. Zastosowanie ich w pierwszej fazie, skutecznie zapobiega powstawaniu rozległych odleżyn.

Leczenie odleżyn można wspomóc maściami z alantoiną. Celem ich stosowania jest utrzymanie wilgotnego środowiska na powierzchni racy, które znacznie opóźnia pojawienie się strupa. Leczenie odleżyn zaawansowanych wymaga pomocy chirurga.

Jak zapobiegać odleżynom

Zapobieganie odleżynom, nie jest takie trudne, jak się wydaje. Przede wszystkim należy skupić się na minimalizowaniu ucisku. Częste zmiany pozycji ciała chorego dają naprawdę dobre efekty. Również stosowanie poduszek, wałków i specjalnych materaców przeciwodleżynowych, zminimalizuje ryzyko powstania odleżyn. Bardzo korzystne jest także stosowanie podkładów z owczej skóry pod najbardziej narażone części ciała, a więc pięty, biodra, kości krzyżowe. Tego typu podkłady zapewniają dobrą amortyzację, a jednocześnie dają uczucie ciepła i zmniejszają tarcie między ciałem chorego, a podłożem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice