...
ciałopiękny uśmiechPoradnikitwarz

Pielęgnacja jamy ustnej, czyli czym i jak często

Pielęgnacja jamy ustnej (pinterest)
Pielęgnacja jamy ustnej (pinterest)

Piękny uśmiech jest największym atutem każdego z nas. Bardzo często stoi za sukcesem w życiu prywatnym i zawodowym. Sekretem zdrowych i pięknych zębów jest odpowiednia, a przede wszystkim kompleksowa pielęgnacja jamy ustnej. Niestety, nie każdy z nas wie, jak dokładnie powinna ona wyglądać, bo samo mycie zębów, nawet dwa razy dziennie to stanowczo za mało.

Chcąc mieć uśmiech jak z reklamy warto przestrzegać kilku zasad. Oto niektóre z nich…

Podstawą codziennej higieny powinno być dokładne, aczkolwiek delikatne mycie zębów. Należy robić to przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Myjąc zęby nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu języka, na którym to gromadzi się najwięcej bakterii. Oczywiście zębów nie można myć pierwszą lepszą szczoteczką. Jej wybór powinien być dokładnie przemyślany. Kupując szczoteczkę do zębów należy kierować się nie tylko zdrowiem jamy ustnej i dziąseł, ale również wiekiem. Inne szczoteczki przeznaczone są dla dzieci, a inne dla osób dorosłych. Osobiście odradzałabym wam szczoteczki o bardzo twardym włosiu, gdyż mogą one podrażniać szkliwo zębów. Do optymalnej pielęgnacji jamy ustnej dobrze jest wybrać szczoteczkę, która bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych, będzie delikatna dla dziąseł, a jednocześnie pozwoli na czyszczenie języka. Pamiętajcie, aby szczoteczkę zmieniać raz na 3 miesiące.

Osoby, które posiadają implanty, aparat ortodontyczny lub mosty powinny zaopatrzyć się w szczoteczkę międzyzębową, która dociera tam, gdzie zwykła szczoteczka (nawet ta najlepsza) nie dotrze. Ważne, aby takiej szczoteczki używać nie tylko do usuwania kamienia nazębnego, ale także do stymulowania dziąseł. Czy wiecie, że 80% bakterii nie znajduje się na zębach, ale na policzkach, dziąsłach, języku, podniebieniu? Tylko kompleksowa higiena jamy ustnej pomoże zachować zdrowie, piękny wygląd zębów i świeży oddech. Wybór szczoteczki do zębów jest więć kluczowy – powinna usuwać bakterie i osad z całej jamy ustnej (Wypróbuj np. szczoteczkę do zębów Colgate 360°)

Równie ważna jak szczoteczka jest pasta do zębów. Powinna być ona dostosowana do specyfiki zębów i ewentualnych problemów natury zdrowotnej oraz estetycznej. Na pewno ta idealna musi zawierać fluor, który to hamuje demineralizację i wspiera remineralizację.

Poza pastą, warto zaopatrzyć się także w płyn do płukania jamy ustnej, który skutecznie usuwa bakterie, zapobiega powstawaniu próchnicy, utrzymuje zdrowe dziąsła i odświeża oddech, a także nić dentystyczną. Regularne używanie tej ostatniej zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz pozwoli usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych. Trzeba pamiętać, aby podczas używania nici nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, które mogą zranić dziąsła. A jak często sięgać po nić dentystyczną? Najmniej raz dziennie.

Genialnym urządzeniem do prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej jest irygator. Pomaga on pozbyć się kamienia nazębnego i resztek jedzenia z miejsc, do których zwykła szczoteczka nie dociera. Uwaga! Mimo, że irygator jest cudownym wynalazkiem, to jednak nie może on zastąpić tradycyjnej szczoteczki.

Bardzo ważnym czynnikiem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest także właściwa dieta, która wyklucza z menu wszelkie słodkości, zwłaszcza lepiące się cukierki i kolorowe napoje gazowane, a także produkty barwiące, jak kawa, silna herbata, czerwone wino. Dbając o zdrowe zęby należy nie tylko zmienić spożywane produkty na zdrowsze, ale również zrezygnować z podjadania między posiłkami i najadania się przed snem.

Oprócz jedzenia, także inne nawyki mogą popsuć stan higieny jamy ustnej. Takim złym nawykiem nie tylko dla ogólnego zdrowia, ale i wyglądu zębów jest palenie papierosów, które powoduje, że nasze zęby szybko stają się żółte. Chcąc mieć piękne zęby, świeży oddech i piękny uśmiech trzeba jak najszybciej rozstać się ze szkodliwym nałogiem.

Nie zapominajmy też o regularnych wizytach u stomatologa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice