...
ciałopielęgnacja ciałapielęgnacja twarzyPoradnikitwarz

Pielęgnacja skóry atopowej. Czego warto szukać w kosmetykach

Atopowa skóra to coraz częściej występujące zjawisko. Na atopowe zapalenie skóry cierpią już nie tylko dzieci, ale również dorośli. U większości atopia pojawia się w wieku dojrzałym. Wynika to głównie z obniżonej odporności na alergeny zawarte zarówno w pożywieniu, jak i powietrzu. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, a także swędzenie i nadmierna skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne schorzenia atopowe, jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Terapia atopowego zapalenia skóry polega głównie na naprawieniu uszkodzenia naskórka z zastosowaniem maści i kremów natłuszczających, czasem z dodatkiem preparatów steroidowych. Poza tym stosuje się nowoczesne leki przeciwzapalne oraz fototerapię, czyli leczenie światłem.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry ważne jest również noszenie odpowiednich ubrań. Odzież osoby z AZS powinna być bawełniana i oddychająca. Można stosować tzw. „wet wrapping” czyli bandażowanie ciała po kąpieli, po uprzednim szybkim nasmarowaniu skóry emolientami (preparatami natłuszczającymi) w kilka minut po wyjściu z wanny.

Czego szukać w kosmetykach

Kwestią niezwykle ważną w leczeniu AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Ale uwaga! Nie każdy krem nadaje się do pielęgnowania skóry atopowej. Większość z dostępnych na rynku tylko uczula i tym samym zaostrza nieprzyjemne objawy choroby. Kupując krem do ciała należy sprawdzić czy posiada on jakiekolwiek sztuczne dodatki, a więc parabeny, substancje zapachowe, barwnik. Tylko hipoalergiczne preparaty sprawdzą się należycie w pielęgnacji suchej, uszkodzonej i wrażliwej skóry z AZS. Szukając preparatów pielęgnacyjnych, warto skupić całą swoją uwagę na kosmetykach intensywnie nawilżających, takich, które w swoim składzie posiadają m.in.

MOCZNIK

Jest to substancja odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia warstwy rogowej naskórka, a także działająca keratolitycznie i przeciwświądowo. W stężeniach powyżej 10% działa złuszczająco oraz reguluje proces rogowacenia naskórka. Preparaty z wysoką zawartością mocznika (około 50%) zalecane są przez dermatologów do leczenia atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i skóry z tendencją do łuszczenia się.

KWAS HIALURONOWY

Demsa - balsam z kwasem hialuronowym, który łagodzi swędzenie
Demsa – balsam z kwasem hialuronowym, który łagodzi swędzenie i przynosi ukojenie skórze atopowej

Składnikiem o silnym działaniu nawilżającym, stymulującym regenerację i formowanie się nowych komórek skóry jest kwas hialuronowy (przeczytaj). Z tego względu hialuronian sodu oraz kwas hialuronowy są dodawane do wielu kosmetyków i leków dermatologicznych. Są także składnikami preparatów przeznaczonych do leczenia blizn i trudno gojących się ran. Tak cenny dla skóry atopowej kwas hialuronowy można obecnie znaleźć w kosmetykach Demsa. Zarówno preparaty do mycia, jak również kremy do twarzy i ciała Demsa z kwasem hialuronowym, przynoszą szybką ulgę swędzącej i podrażnionej skórze, a do tego łagodzą wszelkie podrażnienia i efektywnie nawilżają skórę.

KWAS MLEKOWY

Kwas mlekowy to kolejny cenny składnik dla skóry atopowej, suchej i wrażliwej. Przede wszystkim zapewnia on odpowiednie pH i jest naturalnym konserwantem. Mleczan sodu ma także silne właściwości nawilżające. Wiąże wodę w naskórku w sposób bardzo intensywny, a jednocześnie nie podrażnia skóry.

ALANTOINA

Pochodna mocznika – alantoina to substancja, która naturalnie występuje w żywokoście. Pobudza ona regenerację naskórka, zmiękcza go, nawilża i wygładza. Korzystnie wpływa na stany zapalnie i efektywnie łagodzi podrażnienia, wspiera także proces gojenia się ran. Alantoina (obecna także we wspomnianych wcześniej preparatach Demsa) to składnik bardzo dobrze tolerowany nawet przez najbardziej wrażliwą skórę, ponieważ nie wywołuje alergii, uczuleń ani podrażnień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice