Kaszel to jeden z najbardziej uporczywych objawów przeziębienia. Mimo, że jest bardzo pomocny, bo pomaga pozbyć się groźnych bakterii z organizmu, to jednak bywa męczący. Trwając dłuższy czas, obniża jakość codziennego życia i utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego też warto wiedzieć, jak można się go szybciej pozbyć. Istnieje wiele sposobów na wyleczenie męczącej dolegliwości. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: bańki, leki przeciwkaszlowe i maści rozgrzewające.
Pamiętajcie, aby metodę zwalczania kaszlu dopasować do jego rodzaju. Inaczej bowiem leczy się kaszel mokry, a inaczej suchy. W jaki sposób leczyć każdy z nich? O tym poniżej.
Leczenie kaszlu suchego
Najważniejsze w leczeniu uporczywego i wyjątkowo męczącego kaszlu suchego jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa. W tym celu najlepiej sprawdzają się elektryczne nawilżacze, jednakże jeśli takowymi nie dysponujecie, możecie rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki lub ustawić w pobliżu kaloryferów naczynia wypełnione wodą.
Nawilżać należy także organizm – najlepiej wypijając większą niż dotychczas ilość płynów. Może to być niegazowana wody mineralna, herbata z miodem lub sokiem malinowym. Mogą to być napary ziołowe. Pamiętajcie jednak, aby wypijane napoje nie były ani zbyt gorące, ani zbyt zimne.

Ważne jest także rozgrzewanie organizmu, które pomoże zamienić kaszel suchy na mokry i ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Organizm można rozgrzewać przy pomocy maści rozgrzewających. Wybierając te z olejkiem mentolowym lub eukaliptusowym, zapewnicie sobie przy okazji naturalną inhalację.
Leki przeciwkaszlowe stosowane w leczeniu kaszlu suchego powinny hamować odruch kasłania i zmniejszać jego potrzebę. Powinny łagodzić suchy i nieproduktywny kaszel, przynosząc tym samym pożądaną ulgę. Jednym z najbardziej polecanych leków przeciwkaszlowych na kaszel suchy jest Mucotussin.
Leczenie kaszlu mokrego
Kaszel mokry nazywany często produktywnym, pomaga usunąć z oskrzeli wydzielinę. Ulgę w tego typu kaszlu przyniesie nie tylko nawilżanie powietrza i wypijanie większej ilości płynów, ale także oklepywanie pleców dłońmi. Takie oklepywanie ułatwi odrywanie się wydzieliny i przyspieszy jej usuwanie z dróg oddechowych. Plecy dobrze jest oklepywać pół godziny po zażyciu leku o działaniu wykrztuśnym.

Ulgę przyniosą systematycznie wykonywane inhalacje, np. z soli fizjologicznej czy olejków eterycznych. Kurację leczniczą warto wesprzeć spożywaniem potraw wzmacniających odporność organizmu. Mogą to być cytrusy lub dania suto doprawione świeżym czosnkiem.
Niezastąpione w leczeniu są specjalne leki wykrztuśne, które sprawiają, że wydzielina staje się rzadsza i bardziej płynna, a co za tym idzie, łatwiej się jej pozbyć. Jednym z najbardziej polecanych leków o działaniu wykrztuśnym jest Mucosolvan.