...
pielęgnacja ciałapielęgnacja twarzyPoradniki

Wrażliwa skóra kontra mróz

Zima to bardzo trudny okres dla wrażliwej skóry. Niskie temperatury, silny wiatr i mocne słońce odbijają się na kondycji skóry wrażliwej lub atopowej. Dlatego sam tłusty krem nie wystarczy by skutecznie chronić twarz przed warunkami atmosferycznymi.

Atopowa, naczynkowa i wrażliwa skóra bardzo źle znosi zimno, wiatr i wilgoć. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie twarzy przed warunkami atmosferycznymi. Najlepiej wybrać się do apteki po specjalny krem na zimę przeznaczony do pielęgnowania właśnie takiego typu cery. Powinny zawierać tak zwane emolienty, czyli substancje pozwalające na zatrzymanie wody w naskórku. Jest to szczególnie ważne ponieważ zimą skóra szybciej ulega przesuszeniu. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie już po powrocie do domu. Kremy silnie nawilżające nie nadają się na mróz, są jednak wskazanie kiedy wrócimy do mieszkania nagrzanego i pełnego suchego powietrza.

By skóra dobrze znosiła niską temperaturę, musi być odpowiednio natłuszczona. W tym pomogą przeróżne kosmetyki: specjalne kremy na zimę, oliwki czy wazelina. Przy drobnych problemach z cerą natłuszczające kosmetyki przeznaczone do stosowania zimą będą wystarczające. Szybko się wchłaniają, chronią skórę i regenerują. Jeżeli jednak skóra jest bardziej wymagająca, wówczas konieczne będą specjalne preparaty odbudowujące naturalną warstwę lipidową. Najlepiej szukać ich w aptekach. Specjalne kremy zawierające emolienty mogą okazać się jedynym ratunkiem dla wrażliwej skóry.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kremy hypoalergiczne nie są jedyną opcją dla skóry alergicznej. Wręcz przeciwnie, niekiedy w ogóle sobie nie radzą. Przy bardzo wrażliwej skórze potrzebne są nie tyle kosmetyki, co preparaty lecznicze. Wsparcie zimą przyniosą kosmetyki z emolientami, czyli preparaty o działaniu leczniczym przeznaczone do codziennej pielęgnacji i ochrony przed słońcem czy mrozem. W aptekach można dostać je bez recepty. Charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami nawilżającymi i regenerującymi. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na dawkę substancji aktywnej i przeznaczenie kosmetyku – inny będzie odpowiedni do twarzy, inny do całego ciała.

Koniecznie trzeba pamiętać, że same emolienty nie rozwiążą problemu wrażliwej skory. Zimą szczególnie nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji ciała: stosować nawilżające i niepodrażniające żele do mycia, wybierać kremy do wrażliwej skóry. Tylko wtedy emolienty będą mogły zadziałać prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice