...
pielęgnacja włosówzdrowie włosów

Sekret pięknych i zdrowych włosów: dieta, witaminy, odżywki

Zdrowe włosy, to włosy piękne, błyszczące, sprężyste i mocne. Wbrew pozorom u ich podstaw nie leżą drogie kosmetyki z najwyższej półki. Zbawienny wpływ na dobrą kondycję włosa ma odpowiednia dieta, a mówiąc ściślej racjonalne, zdrowe odżywianie się. Pielęgnacja włosów odpowiednimi produktami to kwestia dopiero drugorzędna.

Dieta

Biorąc pod uwagę fakt, że głównym budulcem włosa jest białko, to właśnie o nie należy zadbać w pierwszej kolejności. Układając codzienne menu dobrze jest więc sięgać po produkty bogate w naturalne białka, jak mięso, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, nabiał i produkty mleczne. Warto zadbać również o to, aby w diecie znalazły się takie minerały, jak: żelazo, cynk, miedź, krzem i magnez. Bardzo ważne są też witaminy, zwłaszcza te z grupy B, a także A, C i E. Ich źródłem są m.in. owoce (banany), brokuły, brukselka, czosnek. O dobrą kondycję włosów zadbają również kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w orzechach i tłustych rybach morskich. Bardzo ważne dla włosów jest również wypijanie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, która to pomoże nawilżyć włosy od środka.

Pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja włosów opiera się na działaniach wielopoziomowych. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że tak jak brak kosmetyków jest szkodliwy dla włosów, tak również ich nadmiar może wyrządzić włosom krzywdę – obciążyć je i spowodować wypadanie. Na pewno z kosmetyków pielęgnacyjnych podstawą jest szampon. Dobrze jest sięgać po naturalne szampony ziołowe lub delikatne szampony dziecięce, które nie tylko nie podrażniają skóry głowy, ale także nie wywołują łupieżu. Warto na pewno wybierać szampony, które odpowiadają potrzebom włosa. Równie ważną rolę w pielęgnacji odgrywa odżywka, po którą należy sięgać przy okazji każdego mycia głowy. Raz na jakiś czas (np. 1-2 razy w tygodniu) dobrze jest zaaplikować na włosy maskę silnie regenerującą, odżywiającą lub nawilżającą. Maska jest kosmetykiem bardzo ważnym, szczególnie jeśli włosy są farbowane lub często poddawane stylizacji.

Raz na jakiś czas można uciec się również do domowych sposobów przywracania włosom dawnej świetności. Doskonale sprawdzi się zarówno piwo zawierające sporą ilość drożdży, które doda włosom zmęczonym witalności, jak również jajka, które naturalnie nawilżą włosy oraz dzięki zawartości enzymów pomogą zlikwidować problem przetłuszczania się włosów.

Suszarki, prostownice, lokówki

Wszelkim urządzeniom służącym do stylizacji włosów, od czasu do czasu mówimy stanowcze NIE. Tak często, jak to tylko możliwe, pozwólmy włosom odpocząć od  suszarek, prostownic i innych tego typu wynalazków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice