...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Atopowe zapalenie skóry – jakie są metody leczenia?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się już w okresie niemowlęcym. Nie można wskazać jednej przyczyny, która odpowiadałaby za występowanie tego schorzenia. Wśród wielu czynników wymienia się zaburzenia w układzie odpornościowym, nadmierną higienę i pielęgnację skóry, podłoże genetyczne oraz  nieodpowiednią dietę. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest długotrwałe i polega na łagodzeniu uporczywego świądu oraz zmniejszeniu suchości skóry za pomocą kremów i maści o działaniu nawilżającym.

Kremy i maści steroidowe

Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest uciążliwe swędzenie niepozwalające spokojnie spać i pracować. Skóra bardzo szybko staje się sucha, a na niektórych partiach ciała (zgięcia pod kolanem i przy łokciach) widać czerwone grudki, które z czasem zmieniają się w wykwity. Te czerwone plamy nierzadko wyglądają jak liszaj i mogą się rozprzestrzeniać na powierzchnię całego ciała. Skóra wygląda wówczas jak pergamin. Podstawą jej pielęgnacji jest smarowanie kremami i maściami o działaniu silnie nawilżającym i przeciwzapalnym.

opakowanie maści doprobase
źródło: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/

Leczenie AZS ma charakter objawowy. Gdy pojawi się uporczywy świąd lub wystąpi okres zaostrzenia choroby, lekarz zazwyczaj przepisuje substancje kortykosteroidowe. Bardzo często dwukrotna aplikacja maści lub kremu z glikokorykosteroidem w ciągu doby jest wystarczająca.  Niestety ulga odczuwana przez pacjenta jest tymczasowa, bo AZS ma charakter nawrotowy. W leczeniu korytosteroidami stosuje się również wspomagające maści o działaniu nawilżającym, np. Diprobase, która jest mieszanką wazeliny i parafiny, zatem świetnie natłuszcza wymagającą skórę alergiczną. Diprobase jest także dostępna w formie kremu, który zawiera również emulgatory oraz wodę (więcej).

Emolienty

Terapia atopowego zapalenia skóry polega na naprawianiu uszkodzonej bariery naskórka za pomocą maści i kremów również o formule emolientu. Ważne jest to, aby były to preparaty pozbawione parabenów, barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Niezmiernie istotne jest zawartość kwasów omega (NNKT). Emolienty dostępne na rynku w formie żelów, balsamów, kremów i emulsji mają działanie natłuszczająco-nawilżające. Ich zadaniem jest uzupełnienia skóry w lipidy i inne cenne substancje. Emolienty bardzo często są stosowane naprzemiennie z kortykosteroidami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice