...
badania lekarskielekarze specjalisci

Cytologia

W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowań na raka szyjki macicy jest znacznie większe, niż jeszcze kilka lat temu. Prawda jest taka, że nowotwór szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet. Dane z rejestrów nowotworów wykazują, że każdego roku na świecie odnotowuje się 500 tysięcy nowych przypadków tego raka.

W Polsce każdego dnia około 10 kobiet dowiaduje się, że choruje na nowotwór szyjki macicy. Połowa z nich dowiaduje się o tym zbyt późno, przez co nie ma szans na wyleczenie. Mało która kobieta wiem, że tego typu nowotworowi może zapobiec sama, w prosty, tani i skuteczny sposób – poprzez systematyczne odwiedzanie ginekologa i wykonywanie badań. Podstawowym badaniem, które ratuje życie, pozwala na ocenę stanu szyjki macicy, a także umożliwia wykrycie wszelkich zmian patologicznych jest cytologia. To właśnie te badanie pozwala na szybkie wykrycie stanu zapalnego, nadżerki i raka. Warto w tym miejscu podkreślić, że badanie cytologicznie jest zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Tak naprawdę niczym nie różni się od zwykłego, rutynowego badania ginekologicznego. Trwa niezbyt długo, bo zaledwie kilka minut i nie powoduje dużego dyskomfortu. Po badaniu może pojawić się delikatne plamienie, które jest zupełnie normalne i nie należy nim się martwić.

Optymalnym okresem dla pobrania materiału cytologicznego jest termin między 10 a 20 dniem cyklu. Mówiąc bardziej szczegółowo, badanie najlepiej jest przeprowadzać 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później, niż 2 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. 3 dni przed cytologią nie należy stosować leków dopochwowych, w tym także dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Należy także powstrzymać się od współżycia płciowego.

Cytologia polega na pobraniu przy pomocy specjalnej szczoteczki  materiału ze strefy przejściowej na granicy nabłonka płaskiego i gruczołowego, gdzie przebiegają procesy różnicowania komórek. Wcześniej jednak do pochwy wprowadzany jest wziernik, który znacznie ułatwia bezproblemowe pobranie materiału.

Kto powinien poddać się cytologii? Na pewno każda kobieta, która ukończyła 25 rok życia pod warunkiem, że nie należy do grupy podwyższonego ryzyka (wczesne rozpoczęcie współżycia, HIV, HPV). Jeśli dziewczyna wcześnie rozpoczęła życie seksualne, to równie wcześnie powinna udać się do ginekologa i poddać się badaniu cytologicznemu.

Jak często wykonywać badanie? Przez pierwsze 3-4 lata dobrze jest badać się raz w roku. Po upływie tego okresu, cytologia powinna być powtarzana nie rzadziej, niż co 3 lata. Inaczej ma się to w przypadku kobiet ze zidentyfikowanymi czynnikami wysokiego ryzyka wystąpienia nowotworu szyjki macicy. U takich kobiet badanie cytologiczne mus być powtarzane częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice