...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Biegunka – jak sobie z nią poradzić podczas wakacji?

Pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Uniemożliwia błogie wylegiwanie się na słońcu lub wędrowanie po górskich szlakach. Objawy są natychmiastowe: nagłe skurcze brzucha,  wzdęcia i czasami gorączka. O czym mowa? O biegunce – zmorze wiele podróżujących. Jak skutecznie wyleczyć biegunkę? Oto kilka sposobów.

żródło: pixabay.com
żródło: pixabay.com

Lek na biegunkę

Gdy wyjeżdżasz na wakacje i kompletujesz podróżną apteczkę, nie zapomnij o leku na biegunkę. Polecam wypróbować Stoperan (kliknij), który szybko leczy ostrą biegunkę, uspokaja pracę jelit i łagodzi skurcze brzucha. Wiele preparatów z apteki pomaga zapobiec odwodnieniu i pomóc w opanowaniu biegunki. W każdej aptece dostępny jest węgiel aktywowany, który jest również zalecany w leczeniu biegunki. Aby ten środek zadziałał, trzeba przyjąć kilkanaście tabletek na raz.

Dieta sucharowa

Kiedy dopadnie Cię biegunka, warto zrezygnować z ciężkostrawnych, smażonych, grillowanych i pieczonych dań. Najlepiej w tym czasie mieć ze sobą suchary lub krakersy z solą. W walce z biegunką pomocne mogą być również produkty, które mają właściwości zapierające, jak np. kasza jęczmienna ugotowana na miękko, ciemne pieczywo pełnoziarniste, marchewka i ziemniaki. Spośród owoców najlepiej wybrać czarne jagody, porzeczki i banany  – zawarte w nich flawonoidy sprawiają, że jelito cienkie wydziela mniej wody.

Odpowiednia ilość płynów

Każda wizyta w toalecie pozbawia nas płynów. Dlatego gdy dopadnie nas biegunka konieczne jest ich uzupełnianie. Najlepszym sposobem jest picie wody mineralnej, która zawiera elektrolity. Godne polecenia są również zwykła gorzka herbata lub herbatki ziołowe, np. miętowe. Lepiej zrezygnować z picia kawy, alkoholu i napojów gazowanych.

Zioła na biegunkę

Niektóre herbatki ziołowe mogą być skutecznym antidotum na biegunkę. Polecam wypróbować napar z siemienia lnianego, koniczyny polnej, rumianku, tymianku oraz kolendry. Tego dnia należy pić przygotowaną wodę, unikać soku jabłkowego i gruszkowego, ponieważ mogą one nasilać biegunkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice