...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Co na trudno gojące się rany?

Trudno gojące się rany to powszechny problem społeczny, który dotyczy w znacznej mierze ludzi starszych. Zaburzenia odporności, choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca oraz przewlekła niewydolność żylna – to najczęstsze przyczyny powstawania ran przewlekłych. Nierzadko ich wystąpieniu winni są sami pacjenci, nieświadomi tego, jakich opatrunków używać i jakie środki odkażające stosować na zmienioną chorobową skórę. Rany przewlekłe są bardzo trudne w leczeniu, ponieważ wymagają działania na kilku płaszczyznach m.in. systematyczne oczyszczanie oraz opatrywanie.

Owrzodzenia żylne i owrzodzenia stopy cukrzycowej, odleżyny, oparzenia i niektóre otwarte rany chirurgiczne – to wszystko kryje się pod pojęciem „trudno gojące się rany”. Odpowiednia pielęgnacja rany, a więc nie dopuszczanie do zakażanie i oczyszczanie naskórka z wysięku oraz mikroorganizmów chorobotwórczych to podstawa. Bardzo ważna jest edukacja chorego na temat opatrunków. Jego rodzaj zależy od stopnia zaawansowania rany.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają dwukrotnie szybciej przyspieszyć proces gojenia się, pochłaniać wydzielinę i zapewnić optymalne pH skóry. Dobry opatrunek na trudno gojącą się ranę powinien przylegać do jej powierzchni, ale nie wysuszać, tylko utrzymywać odpowiednią wilgotność i eliminować nieprzyjemny zapach. Współcześnie dostępne na rynku opatrunku chronią przed infekcjami, są hipoalergiczne i stosunkowo tanie co do ich jakości. Oto najważniejsze opatrunki, które sprawdzają się zawsze w pielęgnacji ran przewlekłych.

AQUACEL® Ag Foam
AQUACEL® Ag Foam

Opatrunki hydrożelowe. Są w postaci żelu, można stosować do opatrywania ran głębokich. Mają za zadanie oczyścić ranę z tkanek martwiczych i utrzymywać odpowiednią ich wilgotność.

Opatrunek chirurgiczny AQUACEL® Ag SURGICAL
Opatrunek chirurgiczny AQUACEL® Ag SURGICAL

Opatrunki hydrokoloidowe. Są w postaci płynów, past i żelu. Utrzymują wilgotność w ranie, nie doprowadzając do powstania wysięku. Ponadto chronią one ranę przed uciskiem i urazami mechanicznymi.

Opatrunki ze srebrem. Są w postaci plastrów. Zawierają antybakteryjne srebro jonowe, którego zapadaniem jest zapobieganie powstania baterii i innych mikroorganizmów w ranie. Opatrunek ze srebra ( sprawdź ) jest plastyczny, zatem zapewnia dobre dopasowanie się do ciała.

Opatrunki poliuretanowe. Są w postaci pianki o miękkiej strukturze. Mają właściwości absorpcyjne i izolujące ranę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice