...
lekarze specjalisciZdrowie

Dermatolog czy kosmetyczka? Do jakiego specjalisty warto się wybrać?

Gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej rosną jak grzyby po deszczu.  W trosce o piękny wygląd skóry twarzy i całego ciała coraz więcej osób korzysta z takich miejsc. Niestety, w pogoni za pięknym ciałem, zbyt rzadko zastanawiamy się, komu właściwie pozwolić na ingerencję w naszą skórę. Nie zawsze wizyta u kosmetyczki będzie dobrym rozwiązaniem. Czasami warto udać się do dermatologa, aby ocenić, czy kurację nie należy przypadkiem rozpocząć od podania środków farmakologicznych. Nierzadko współpraca dermatologa z kosmetyczną może być najlepszą formą leczenia trądziku i innych nieestetycznych zmian skórnych. 

Lekarz medycyny vs. kosmetyczka po kursie

Do dermatologa powinniśmy pójść z chorobami skórnymi, a do kosmetyczki na proste zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczające. Niestety ten podział się zaciera, a dostępność wielu urządzeń do wykonywania zabiegów jest ogromna. Zatem niejedna kosmetyczka, która ukończyła kilku tygodniowy kurs zakończony uzyskaniem certyfikatu będzie mogła przeprowadzać niektóre zabiegi. Warto więc  zwrócić uwagę na fakt, że nie jest ona specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Tym specjalistą jest lekarz, który najpierw studiuje medycynę przez 6 lat, potem odbywa staże i rozpoczyna specjalizację z zakresu dermatologii, by na koniec ukończyć jeszcze kursy doszkalające m.in. dające uprawnienia na wykonywanie różnych zabiegów upiększających. Kosmetyczka zatem nie powinna wykonywać zabiegów medycznych,  np. z użyciem igły, m.in. wstrzykiwać botoks i kwas hialuronowym bądź inne wypełnienia skóry. Niestety w wielu gabinetach kosmetycznych tego typu zabiegi są przeprowadzone bez konsultacji z dermatologiem.

Jakie uprawnienia ma kosmetyczka?

Na szczęście w gabinetach kosmetycznych pracuje coraz więcej osób, które są świadome swoich uprawień. Możemy w nich skorzystać z wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które mają na celu np. modelowanie ciała, odmładzanie skóry i oczyszczanie naskórka. Peelingi kwasami mogą być przeprowadzone u kosmetyki. Ważne jest to, aby było zachowane odpowiednie stężenie kwasów. Kosmetyczka może również wykonywać niektóre zabiegi laserowe, np. liposukcję ultradźwiękową. Z dużym spokojem można oddać się w jej ręce, gdy pragniemy oczyścić skórę. Generalnie na korzyść gabinetów kosmetycznych przemawia fakt, że można się w nich zrelaksować oraz poczuć jak w SPA. To w nich pacjentki znajdują spokój i odpoczynek, które nie zawsze doświadczą, zwłaszcza gdy czekają w  długiej kolejce do dermatologa specjalisty medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice