...
choroby i problemy zdrowotneZdrowiezdrowie kobiety

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

źródło: https://pixabay.com/

W ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, przeziębienie może przydarzyć się niejednej przyszłej mamie – nawet tej, która z ogromną uwagą obserwuje swój organizm i dba o odporność każdego dnia. Co robić, gdy dopadają w ciąży uciążliwy ból gardła, męczący i duszący kaszel oraz kilkudniowy, zatykający nos katar? Z pewnością nie możesz sięgnąć po lekarstwa, dlatego wypróbuj domowe sposoby na przeziębienie i koniecznie zostań w domu.

Katar w ciąży

„To tylko katar” – nieraz pada to zdanie. Tymczasem nie można go lekceważyć, szczególnie w okresie ciąży. Nieleczony może przerodzić się w poważną infekcję, którą trzeba będzie skonsultować z lekarzem. Zacznij zatem działać, gdy tylko „kręci” Cię w nosie, kichasz i łzawią oczy. Najlepsze na katar są czosnek i cebula, bo zawierają substancje, które znajdują się w niektórych antybiotykach. Warto zatem jeść te warzywa każdego dnia. Przy silnym katarze, który zatyka drogi oddechowe, może pomóc również wąchanie chrzanu oraz dodawanie go do każdego posiłku (kilka łyżeczek dziennie). W leczeniu kataru w ciąży skuteczne efekty przynoszą domowe inhalacje z wody z solą oraz olejku miętowego bądź wykonanie parówki z lawendy i rumianku . Wszelkiego rodzaju leki bez recepty w postaci kropli do nosa oraz tabletek nie są dozwolone w ciąży.  Można wypróbować wodę morską, która pomaga udrożnić drogi oddechowe.

Kaszel w ciąży

Jeżeli kaszel jest uciążliwy, lepiej go nie bagatelizować. Należy udać się do lekarza, bo może spowodować przedwczesne skurcze macicy. Gdy kaszel jest suchy, warto wypróbować domowe sposoby, np. syrop z cebuli oraz roztwór z siemienia lnianego. Przy suchym kaszlu ulgę przynosi także napar z imbirem, miodem oraz cytryną. Pomocne są także niektóre zioła, jak np. lukrecja oraz prawoślad – działają przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie.  Na kaszel w ciąży skuteczne efekty lecznicze przynoszą sok z czarnego bzu, napar z kwiatów lipy oraz herbata z sokiem malinowym.

Ból gardła w ciąży

Jeżeli bólowi gardła towarzyszy gorączka, lepiej udać się do lekarza. Może to być zwiastun anginy.  Ból  i drapanie można złagodzić, płucząc gardło ziołowymi naparami, np. z tymianku oraz szałwii lub z siemienia lnianego. Można także przygotować płukankę z roztworu wody z sokiem cytryny lub z octem jabłkowym, które mają działanie bakteriobójcze. Właściwości przeciwbakteryjne ma także syrop z cebuli, który warto pić po kilka łyżek dziennie. Na ból gardła skuteczny jest stary sposób naszych babć – mleko z masłem i miodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice