Zapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość, która pojawia się dość często w okresie przesilenia wiosennego. Objawami choroby są: ból i ucisk w okolicach zatok, problemy z zasypianiem, bóle głowy i katar. We wczesnym stadium zapalenia zatok można spróbować leczyć się samemu. Poniżej są proste i sprawdzone sposoby na zatkane zatoki.

Ziołowe parówki
Uciążliwy katar w przebiegu zapalenia zatok utrudnia oddychanie. Najprostszy płyn do inhalacji układu oddechowego składa się z wody i soli kuchennej. Wystarczy zagotować litr wody i wsypać do niej około 7 łyżek soli kuchennej. Podczas inhalacji powinno się przykryć głowę ręcznikiem i przez dziesięć minut wdychać lecznicze opary. Do wody można dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego, który sprawi, że będzie się nam łatwiej oddychać.
Okłady z ziaren gorczycy
Ból głowy przy zapaleniu zatok nie pozwala funkcjonować. W domowym zaciszu można przygotować okład z ziaren gorczycy. Warto podgrzać na patelni kilka garści gorczycy i wsypać ciepłe nasiona do płóciennego woreczka. Następnie okład przykładamy do czoła. Po kilku minutach poczujemy ulgę.
Nalewka z czosnku
O cudownych właściwościach czosnku w leczeniu chorób dróg oddechowych wiedziały już nasze prababcie. Nalewka z czosnku działa bakteriobójczo i wspomaga regenerację błony śluzowej. Aby przygotować roztwór, wystarczy wycisnąć 10 ząbków czosnku i posiekać na drobne części. Miksturę należy przelać do naczynia i postawić w ciemnym miejscu na kilka dni. Następnie powinniśmy ją przecedzić i wlać do butelki. Nalewkę z czosnku pijemy trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Herbata rozgrzewające
Najlepszym sposobem na zatoki jest herbatka rozgrzewająca. Warto dodawać do napoju sok malinowy i cynamon lub imbir. Równie skuteczne są napary z liści malin lub lipy.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!