...
lekarze specjalisciZdrowiezdrowie kobiety

Ginekolog – dlaczego warto go odwiedzać?

Nie jest tajemnicą, że SYSTEMATYCZNE wizyty u ginekologa są bardzo ważne w profilaktyce zdrowotnej każdej kobiety. Tymczasem badania statystyczne dowodzą, że panie bardzo często lekceważą ginekologa, bo zwyczajnie wstydzą się rozmów o życiu intymnym oraz boją się badań. A przecież wizyta u ginekologa nie jest niczym strasznym, a większość gabinetów jest bardzo przyjazna dla pacjentek. Podobnie jest z lekarzami, którym można naprawdę zaufać i potraktować ich jak dobrych przyjaciół. Gdy zdecydujemy się na wybór jednego ginekologa przez internet (wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę np. „ginekolog Wrocław” – http://lidiahirnle.ginweb.pl/), wtedy częste spotkania z tą samą osobą będą mniej stresujące.

Aby zapobiec zachorowaniu na raka szyjki macicy

Nie wiem czy wiecie, że co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera z jednego powodu – zbyt późnej diagnozy. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej jesteśmy daleko w tyle, biorąc pod uwagę wizyty profilaktyczne w celu wykluczenia tego kobiecego nowotworu.  Co więcej w początkowym stadium rozwoju rak szyjki macicy jest wyleczalny, niestety pacjentki w Polsce zgłaszają się do ginekologa dopiero wtedy, gdy zauważą niepokojące objawy. Wtedy zwykle jest już za późno…  Jak nie zachorować na raka szyjki macicy? Wystarczy systematycznie chodzić do ginekologa, przynajmniej raz do roku, by specjalista wykonał cytologię, czyli wymaz z błony śluzowej szyjki macicy. Badanie to trwa kilka minut, jest bezbolesne i nie ma skutków ubocznych. Badanie cytologiczne jest ogólnodostępne i można je wykonać bez skierowania w ramach wizyty refundowanych ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia (przynajmniej raz na dwa lata).

Aby zapobiec rakowi piersi

Nawet gdy regularnie wykonujesz samobadanie piersi, raz na jakiś czas powinien zbadać je ginekolog. Specjalista z pewnością dokładniej wyczuje ewentualne zmiany, które my możemy przeoczyć podczas rutynowego dotykania. Warto wiedzieć, że na badanie piersi do ginekologa powinno się udać zaraz po miesiączce. Przed wystąpieniem krwawienia piersi stają się większe i bolesne, zatem niełatwo będzie lekarzowi je skontrolować.

Aby dbać o zdrowie intymne i zajść w bezpieczną ciążę

Wiele chorób układu rozrodczego wywołana jest przez grzyby i bakterie znajdujące się w błonie śluzowej. Bardzo często objawy zapalenia pochwy i innych infekcji są niejednoznaczne. Zwykle nie kojarzymy ich z niczym negatywnym.  Tymczasem od wczesnego wykrycia choroby zależy nie tylko sposób leczenia, ale również jego czas. Zbyt późno rozpoznana choroba intymna jest leczona nierzadko latami. A to ma duże znaczenie w sytuacji gdy starasz się o dziecko. Nie zwlekaj więc z decyzją o wizycie u ginekologa, udaj się czym prędzej do specjalisty w swoim mieście. Bo  niewyleczone mięśniaki i torbiele na jajnikach mogą być bardzo niebezpieczne w ciąży.  Warto sprawdzić ich obecność zanim dojdzie do zapłodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice