...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak leczyć kaszel mokry?

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Kaszel mokry pojawia się najczęściej po kaszlu suchym. Bardzo często lekceważymy ten rodzaj kaszlu, traktujemy go jako formę oczyszczania dróg oddechowym. Tymczasem kaszel mokry może być objawem nie tylko zwykłego przeziębienia, ale i innych dolegliwości układu oddechowego. Samo produktywne odkrztuszanie nie wystarczy, aby uporać się z infekcją. Konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków wykrztuśnych, m.in. tabletki na kaszel. 

Barwa wydzieliny ma znaczenie

Kaszel mokry pojawia się w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Towarzyszy mu flegma – odkrztuszana wydzielina. Barwa plwocin może być kluczowa dla zdiagnozowania dolegliwości. Jeżeli pojawia się zielone zabarwienie śliny, może to oznaczać zakażenie bakteryjne górnych dróg oddechowych. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który przypuszczalnie zaleci terapię antybiotykową. Barwa biała lub przezroczysta wydzieliny to symptom infekcji wirusowych naszego organizmu. Jeżeli w plwocinach pojawia się krew, to jest to związane z gwałtownym odkrztuszaniem, czasami może być to objaw poważnych chorób układu oddechowego, m.in. gruźlicy.

Walka z kaszlem mokrym

Mokry kaszel jest bardzo nieprzyjemny, szczególnie w momencie wydalania flegmy. Towarzyszy temu duszność, która jest często nasilona. Kaszlu nie powinniśmy hamować. Jeżeli jego przyczyną jest zwykłe przeziębienie, możemy sobie pomóc, stosując leki wykrztuśne (Mucosolvan, Flegamina). Możemy je kupić w każdej aptece. Przed użyciem warto zapoznać się z ulotką. Niektóre syropy na kaszel możemy zażywać tylko do godziny 16, w przeciwnym razie musimy liczyć się z nieprzespaną nocą. Samodzielnie stosujemy syropy na kaszel nie dłużej niż przez dwa dni. W wielu przypadkach pomocne będą tabletki na kaszel Mucosolvan.

Niektóre leki na kaszel mogą wchodzić w interakcję z preparatami stosowanymi w leczeniu chorób serca i nadciśnienia. Osoby cierpiące na dolegliwości układu krążenia, powinny skonsultować stosowanie konkretnego leku ze swoim lekarzem.

W wielu przypadkach kaszel mokry ustępuje podczas domowych kuracji. Niektóre zioła, m.in. tymianek, lipa, dziewanna, czarny bez, są pomocne w walce z kaszlem mokrym, ponieważ przyspieszają odkrztuszanie oraz chronią błonę śluzową przed podrażnieniem. Ukojenie przyniosą także domowe inhalacje olejkami eterycznymi lub z soli fizjologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice