...
badania lekarskiechoroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to problem zdrowotny wielu Polaków. Na nadciśnienie tętnicze choruje co trzecia osoba, w wielu przypadkach nieprawidłowe ciśnienie jest objawem wielu chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy. Warto nauczyć się kontrolować stan zdrowia i regularnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych.

pinterest
pinterest


Pomiar ciśnienia tętniczego to bardzo proste badanie, które wykonamy w kilka minut. Przed mierzeniem ciśnienia nie powinniśmy pić alkoholu oraz palić papierosów. Bezpośrednio przed pomiarem powinno się wyciszyć, a następnie usiąść wygodnie na krześle. Podczas badania powinniśmy być rozluźnieni i spokojni. Ubierzmy się w wygodne ubranie, które nie uciska ramienia. Na wysokość 3 cm od zgięcia łokciowego nakładamy mankiet na ramię. Ciśnienie mierzymy codziennie o tej samej porze (najlepiej rano i wieczorem). Optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Powyżej 140/90 mm Hg możemy mówić o nadciśnieniu, które zwiększa ryzyko zawałów serca i udaru mózgu.

Nadciśnienie tętnicze objawia się bezsennością, dusznościami, szumami w uszach oraz zawrotami głowy. Przy problemach z ciśnieniem pojawić się mogą zaczerwieniania na twarzy. Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca, bo może prowadzić do powikłań groźnych dla życia. To choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć, możemy ją tylko kontrolować. Konieczne jest regularne mierzenie ciśnienia i zmiana trybu życia, m.in. unikanie stresu, rezygnacja z używek i zdrowa dieta. Zamiast farmakoterapii zalecana jest profilaktyka obejmujące zdrowe nawyki żywieniowe. Bardzo ważna jest dieta bogata w kwasy omega 3 oraz przyjmowanie suplementów wzmacniających pracę serca, np. MegaRed. Na stronie wybierzmegared.pl można znaleźć garść przydatnych informacji związanych ze zdrowiem serca – można sprawdzić jaki powinien być optymalny poziom trójglicerydów, cholesterolu oraz w jakich wartościach powinno się utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice