Odleżyny najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na ucisk. W zależności od położenia chorego, mogą pojawiać się na plecach, łokciach, pośladkach, pętach, pod kolanami oraz w okolicy kości guzicznej i krzyżowej. Nawet najmniejszych ran nie można w żaden sposób bagatelizować, konieczne będzie długotrwałe i trudne leczenie, niekiedy w warunkach szpitalnych. Chory z odleżynami wyga szczególnej opieki. O czym należy pamiętać w zapobieganiu odleżynom?

Oglądanie ran
Jeżeli pojawią się odleżyny, należy je obserwować i oglądać, najlepiej przy dobrym oświetleniu. Warto również podotykać zmienione miejsca. Jeżeli pojawi się delikatne zaczerwienie oraz stwardnienie, być może to oznaczać powstanie odleżyn.
Materac przeciwodleżynowy
Wiele mówi się o materacach, które wspomagają leczenie odleżyn. Powinien być zmiennociśnieniowy z elektryczną pompką, odpowiednio profilowany i o kształcie dostosowanym do pozycji leżącej. Jeżeli nie posiadamy materaca, należy wyłożyć łóżko owczą skórą, która sprawi, że naskórek będzie utrzymany w dobrej kondycji.
Zmiana pozycji ciała chorego
Jeżeli opiekujemy się chorym, należy zadbać o to, by nie leżał ciągle w tej samej pozycji. Za pomocą drugiej osoby spróbujmy zmienić układ ciała takiej osoby lub posadzić na wózek inwalidzki i przewieść na świeże powietrze.
Opatrunki na odleżyny
W leczeniu ran konieczne jest systematyczne zmienianie opatrunków. Obecnie jest to o wiele prostsze, ponieważ rynek oferuje nam różnego rodzaju akcesoria do zaopatrywania ran odleżynowych. Niegdyś stosowano się tylko i wyłącznie suche opatrunki. Dziś zaleca się leczenie odleżyn w środowisku mokrym, co jest znacznie bardziej efektywne i komfortowe dla pacjenta. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe i hydrowłókniste, które działają natychmiastowo na wysięk z rany, odkażają i przyspieszają procesy gojenia się.
Masaże
Należy delikatnie masować skórę chorego, pobudzić jego krążenie. Warto używać do tego celu oliwki dla dzieci, której działanie jest bardzo łagodne dla zmienionej chorobowo skóry odleżynowej. Jeżeli chory nie może się ruszać, należy wykonywać z nim ćwiczenia, wiele razy zginając mu ręce i nogi.
Higiena ciała
Niezmiernie ważne jest dokładne mycie chorego, osuszanie ciała i zasypywanie talkiem. Należy zmieniać systematycznie bieliznę oraz pościel. Higiena leżenia chorego jest bardzo ważna w profilaktyce powstawania odleżyn.
Bardzo ważna jest szybka reakcja na każdą zmianę powstającą na skórze. Czasami nawet niewielkie zaczerwienienia mogą być symptomem kolejnych odleżyn. Leczenie odleżyn ( tutaj )wymaga od nas wytrwałości, systematyczności oraz odpowiedniego przygotowania zarówno merytorycznego, jak i leczniczego. Szczegółowe informacje na temat leczenia odleżyn można znaleźć na stronie www.dlapacjenta.pl. Tutaj także można dowiedzieć się więcej na temat kosztów i miejsc leczenia odleżyn w Polsce.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!