...
choroby i problemy zdrowotnePoradnikiZdrowie

Jak leczyć odleżyny?

Odleżyny to ciężkie dolegliwości, które wymagają specjalistycznego leczenia. Występują najczęściej u osób w wieku starszym, które są unieruchomione w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Zmiany skórne lokalizują się także na ciele osób po wypadkach wymagających stałej opieki ambulatoryjnej. Odleżyny to trwałe uszkodzenia skóry i tkanek, pojawiające się wskutek zaburzenia krążenia krwi. Najczęściej zlokalizowane są w miejscach narożnych na długotrwały ucisk (pięty, plecy, pośladki i łydki). Sprawiają ogromny ból i są przyczyną powstania infekcji. Co zatem zrobić, aby zapobiegać odleżynom a ich powikłania były jak najmniejsze?

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Higiena ciała chorego

Osoba leżąca w tej samej pozycji wymaga starannej opieki. Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja ciała chorego. Należy myć miejsca podrażnione delikatnymi płynami o pH 5,5. Po umyciu zmiany skórne należy osuszyć ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia naskórka. Nieuniknione jest również natłuszczanie skóry za pomocą oliwki lub kremów przeznaczonych do pielęgnacji ciała osób z odleżynami. Korzystne działanie kojące ma maść nagietkowa i lanolinowa.

„Aktywność” leżącego

Niezmiernie ważne jest uświadomienie choremu konieczności zmiany pozycji ciała. Może okazać się to dla niego nie lada wyzwaniem. Unieruchomiony pacjent może potrzebować pomocy. Zmiana pozycji zapewnia dostęp powietrza do skóry. Przynajmniej co dwie godziny należy zmieniać ułożenie chorego. Lepiej, by nie leżał tylko na boku. Powinno się również ograniczyć pozycję siedzącą. Ważne jest regularne oklepywanie miejsc narażonych na ucisk, co usprawni krążenie krwi.

Akcesoria na odleżyny

Chory spędza w łóżku całe dnie, dlatego należy rozważyć zakup mebla z regulacją oparcia i wysokości. Łóżka i materace odleżynowe nie należą do najtańszych, mimo to są niezbędne dla zapewnienia komfortu leżącemu. Materac zmiennociśnieniowy poprawia ukrwienie krwi. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można zakupić również inne akcesoria, które np. ochraniają stopy przed uciskiem lub stanowią podpórkę dla karku.

Opatrunki na odleżyny

Od lat 60. XX wieku opatrunki na odleżyny cieszą się największym zainteresowaniem w leczeniu. Nic dziwnego, bo zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji, nie przylegają do ran oraz usuwają nadmiar toksyn i wysięku. Nowoczesne opatrunki pozwalają na utrzymanie wilgotności, są nietoksyczne i niealergiczne. Z łatwością można je wymienić, nie uszkadzając zdrowych tkanek skóry. Ich receptura jest oparta zarówno na biologicznych, syntetycznych, jak i półsyntetycznych materiałach, które są skutecznych opatrunkiem.

Więcej o temacie odleżyn, jak je leczyć możecie poczytać tutaj . Zawartych jest tam wiele informacji na temat kosztów leczenia ambulatoryjnego oraz  znajdziecie kontakt do Działu Pomocy ConvaTec, za pośrednictwem którego otrzymacie praktyczne porady o leczeniu i profilaktyce odleżyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice