...
gadżety prozdrowotneZdrowie

Jaki materac do łóżeczka dla niemowlaka wybrać?

Materac do łóżeczka wpływa na jakość snu dziecka. Jeżeli jest nieprawidłowo dobrany, może mieć nieprawidłowy wpływ na zdrowie malucha.  W końcu noworodek i niemowlę spędzają kilkanaście godzin na dobę w łóżeczku, dlatego tak ważne jest to, aby ich kręgosłup był dobrze podtrzymany,a pozycja podczas leżenia była odpowiednia. Wybór właściwego materaca do łóżeczka nie będzie łatwy, bo w sklepach jest bardzo dużo produktów dla niemowląt. Różnią się twardością i wypełnieniem. 

Po pierwsze – twardość materaca

Każdy materac dla niemowlaka powinien być średnio twardy. Jak to sprawdzić? Wystarczy postawić go przy ścianie. Materac zbyt twardy nie ugnie się pod ciężarem ciała lub siłą nacisku – powinien się lekko uginać, ale niemowlę nie może się w nim zapadać, jak położy się go w łóżeczku. Gdy materac jest zbyt miękki, nie ustoi oparty o ścianę. Zatem dobrej twardości materac do łóżeczka powinien cechować się elastycznością, dopasowywać się do kształtu i wagi ciała dziecka.

Po drugie – wypełnienie materaca

W zależności od rodzaju wypełnienia, materace różnią się ceną. Najpopularniejsze to:

Lateks – o doskonałych właściwościach ortopedycznych, co sprawia, że równomiernie podparty jest kręgosłup. Jest naturalnie antybakteryjny, dzięki czemu nie rozwijają się w nim bakterie oraz grzyby. Nie zatrzymuje wilgoci, jest przewiewny. Jego ogromną wadą jest cena – materac lateksowy kosztuje nawet 600 złotych. Warto zatem poszukać materaca, który wykonany jest nie tylko z lateksu, ale także z innego wypełnienia, np. kokosu.

Pianka – materace wypełnione pianką poliuretanową są podatne na odkształcenia, zatem nie posłużą zbyt długo. Za ich zakupem przemawia niska cena (około 100 złotych) oraz dobra wentylacja materaca. O wiele droższe są wypełnienia z pianki termoelastycznej (około 300 złotych), które dopasowują się do kształtu i pozycji dziecka. Nie zaleca się jednak stosowania ich u niemowląt i dzieci poniżej 3.  roku życia, ponieważ mogą zaburzać kształtowanie się prawidłowej postawy kręgosłupa.

Włókna kokosowe – są pozyskiwane ze skorupy orzecha palmy kokosowej, mają właściwości bakteriobójcze, zapewniają świetną wentylację oraz są antyalergiczne. Kokos występuje w materacach razem z lateksem oraz z gryką – to połączenie ma swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością wielu rodziców zauważa, że w naturalnych wypełnieniach materaców gromadzą się robaki i pleśń.

Łuski gryki – stanowią wierzchnią warstwę materaca o właściwościach antyalergicznych. Gryka ma za zadanie masować ciało dziecka, świetnie sprawdza się w akcesoriach do spania u starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać w łóżeczku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice