...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Kolka nerkowa – jak sobie pomóc?

Promieniujący ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż przebiegu moczowodu może być objawem kolki nerkowej. Po pewnym czasie staje się tak silny, że jest w stanie doprowadzić nas nawet do wstrząsu bólowego. Atak nerki staje się szybko jednostronny, napadowy, a jego moc nawet nie ma porównania z bólami porodowymi, uznawanymi przez wielu za apogeum bólu.  Jeżeli  nas dopadnie, musimy nauczyć się jak sobie z nim poradzić. Niepozorne objawy kolki nerkowej mogą być pierwszym sygnałem, że dzieje się z nami coś niedobrego…

żródło:pinterest
żródło:pinterest

Symptomy kolki nerkowej

Objawy kolki nerkowej nie zawsze pojawiają się codzienne. Na początku może ci doskwierać miejscowy ból pleców w odcinku lędźwiowym, czasami w okolicach pachwin. Mogą pojawić się także dreszcze, nudności, a nawet wysoka gorączka – to już sygnał, że mamy jakiś stan zapalny w układzie moczowym.  Jeżeli dodatkowo pojawi się potrzeba częstego oddawania moczu i  wzdęty brzuch, to nie czekajmy i udajmy się do urologa. Wizyta u lekarze jest nieunikniona.

Gdy nastąpi atak

Atak kolki nerkowej bywa nie do zniesienia. Konieczne może okazać się zastosowanie preparatów przeciwbólowych i rozkurczowych. Pomocny w walce z bólem jest Buscopan, który możesz zażyć jako środek rozkurczowy. W momencie ataku warto położyć się w wygodnej pozycji i ułożyć termos na miejscu występowania bólu. Gdy atak nie ustępuje, staraj się chodzić po schodach, aby pozwolić kamieniowi przemieścić się w kierunku pęcherza moczowego. Dodatkowo na stronie producenta znajdziesz informację poradnikową – jak leczyć ból nerki.  Jeżeli napad nie ustępuje po upływie godziny, konieczna będzie wizyta u lekarza. W niektórych, ciężkich przypadkach postaci kamicy nerkowej przeprowadza się operację usunięcia kamieni. Zwykle jednak dzieje się tak, że kamienie są wydalane siłami natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice