...
lekarze specjalisciPoradniki

Ginekolog – co musisz wiedzieć przed wizytą?

wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Rozmowy z lekarzem na temat zdrowia intymnego oraz sfery seksualnej są bardzo krępujące dla wielu kobiet, które unikają ich jak ognia, a do specjalisty udają się bardzo często dopiero wtedy, gdy pojawiają się jakieś dolegliwości ze strony układu rozrodczego. A przecież regularne badanie ginekologiczne jest podstawą profilaktyki chorób intymnych. Warto zatem przełamać w sobie opory psychiczne i przygotować się krok po kroku do wizyty u ginekologa.

Jak znaleźć ginekologa?

Wiele młodych dziewczyn zastanawia się – do którego ginekologa się wybrać w swoim mieście? Z pewnością o polecenie sprawdzonego specjalisty warto zapytać starszą siostrę, mamę, ciocię lub przyjaciółkę. Jeżeli jest to pierwsza wizyta u ginekologa, możesz poprosić kogoś bliskiego o to, aby towarzyszył podczas badania, szczególnie gdy nie ukończyłaś 16. roku życia – warto wiedzieć, że wtedy konieczna będzie zgoda na leczenie i badanie od rodzica lub opiekuna prawnego. Bez obaw, lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, zatem ginekolog nie ma prawa informować rodzica o tym, czy jesteś jeszcze dziewicą, czy już nie.

Jeśli nadal masz wątpliwości, do którego ginekologa się wybrać, możesz także poszukać w sieci, np. na stronie GinWeb.pl, gdzie w bardzo prosty sposób skorzystasz z wyszukiwarki gabinetów lekarskich, nawet odwiedzisz ich strony internetowe i zobaczysz zdjęcia oraz godziny przyjęć pacjentów (sprawdź). Dzięki takiej wyszukiwarce masz możliwość szybkiego wyboru kilku gabinetów w okolicy, w których przyjmują lekarze ginekolodzy zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak wiadomo, niektóre panie wolą ginekologów płci tej samej, a inni uważają, że najlepszym specjalistą będzie mężczyzna, bo jest bardziej delikatny i wyrozumiały. Co człowiek, to opinia.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka, konieczna jest wizyta u ginekologa. Chyba że wcześniej zauważysz u siebie niepokojące objawy w postaci pieczenia, plamienia i nietypowego krwawienia. Najlepszy czas na wizytę to pierwsze dziewięć dni od daty zakończenia menstruacji. W późniejszym okresie możesz odczuwać zarówno dolegliwości występujące niekiedy podczas owulacji, jak i zespół napięcia przedmiesiączkowego, towarzyszący zwykle prawie każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Zanim udasz się do lekarza, ustal następujące fakty: kiedy była ostatnia miesiączka?, czy masz regularne cykle?, jak długo trwa krwawienie?, ile miałaś lat, gdy pojawiła się pierwsza menstruacja? Ginekolog musi dowiedzieć się, czy aktualnie współżyjesz seksualnie.

Na dwie doby przed badaniem ginekologicznym najlepiej nie współżyć płciowo i nie irygować pochwy, aby uniknąć nieprawidłowości w wynikach. Wiele pań zastanawia się, czy konieczna jest depilacja okolic intymnych. Tak naprawdę dla ginekologa nie ma to zupełnie znaczenia. Chyba że poczujesz się bardziej komfortowo, gdy wykonać ten zabieg pielęgnacyjny.  W dniu wizyty u ginekologa lepiej nie stosować dezodorantów i innych kosmetyków do higieny intymnej, które mogą zmienić zapach wydzieliny, będący nierzadko symptomem stanu chorobowego. Warto także dobrać odpowiednie ubranie – wygodniej będzie założyć tunikę lub spódnicę. Przydadzą się również jednorazowe kapcie lub skarpetki.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa nie jest bardzo skomplikowane. Dobrze jest przełamać lęk i udać się do specjalisty, nawet gdy nie odczuwasz żadnych objawów. Wiele chorób okolic intymnych rozwija się bezobjawowo w początkowej fazie rozwoju. A jak wiadomo – lepiej im zapobiegać, niż leczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice