...
badania lekarskiechoroby i problemy zdrowotneZdrowie

Nie bój się urologa

Choroby nowotworowe dotykają coraz więcej Polaków. Niestety nie opracowano dotąd skutecznego panaceum na raka. Jedno jest pewne – właściwa profilaktyka, zdrowy tryb życia i regularne badania – to wszystko może zapobiec wystąpieniu nowotworu lub sprawić, że stanie się wyleczalny we wczesnym etapie rozwoju. Ostatnio wiele mówi się o raku prostaty, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. W wielu przypadkach wizyta u urologa może być ostatnią deską ratunku. Niestety nowotwór prostaty to wstydliwa choroba w naszym społeczeństwie. Mężczyźni ignorują wykonywanie regularnego badania urologicznego, przez to w wielu przypadkach jest już za późno na skuteczne wyleczenie…

wizyta u urologa (źródło:pinterest)
wizyta u urologa (źródło:pinterest)


Urolog nie taki straszny
Strach, niepewność, wstyd – takie odczucia towarzyszą wielu osobom podczas wizyty u urologa. To są również główne powody późnego zgłaszania się do lekarza, a co za tym idzie przyczyniają się do rozpoznania choroby w późniejszym stadium rozwoju. Niewiedza na temat badań układu moczowo-płciowego jest ogromna. Tymczasem USG jest bezbolesne i trwa kilka minut. Lekarz sprawdza również wielkość gruczołu krokowego. Jest to badanie per rectum, czyli przez odbyt. Aby ułatwić badanie i zwiększyć dyskomfort pacjenta, lekarz aplikuje na palec żel, który zwiększa poślizg. Badanie palcem przez odbytnicę jest powodem odwlekania wizyty u urologa. Faktem jest to, że to badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa kilka minut, co pozwala sprawnie zmonitorować stan gruczołu prostaty i postawić odpowiednią diagnozę. Znaczenie badania przez odbyt jest ogromne. Nie ma zatem powodów do obaw.

Z czym do urologa?
W społeczeństwie urolog jest postrzegany jako lekarz specjalista od „chorób męskich”. Tymczasem dolegliwości ze strony układu moczowego dotyczą również kobiety. Głównym powodem wizyty u urologa jest problem z oddawaniem moczu, który pojawia się najczęściej u mężczyzn powyżej 50. roku życia Ponadto pierwsze niepokojące objawy nowotworu krocza to ból podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, zmiany biochemiczne moczu oraz pieczenie i swędzenie. Urolog zajmuje się również leczeniem impotencji, infekcji moczowych i zaburzeń funkcji układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice