...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Nieswoiste zapalenie jelit – choroba XXI wieku

Częstość występowania chorób zapalnych jelit rośnie w zatrważającym tempie w krajach rozwiniętych. Przyczyna choroby nie została dokładnie określona, pewne jest jednak to, że o zachorowaniu decydują czynniki środowiskowe i genetyczne. Charakterystycznym objawem choroby są przewlekłe biegunki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nieswoiste zapalenie jelit (kliknij) objawia się niemal w każdym wieku, pierwsze symptomy występują między 20. a 40. rokiem życia, zatem u osób aktywnych zawodowo.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Choroby zapalne jelit – rodzaje

Choroby zapalne jelit to grupa przewlekłych schorzeń autoimmunologicznych, do których zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ta pierwsza jednostka chorobowa charakteryzuje się występowaniem silnych bólów brzucha i stanów gorączkowych, natomiast przy drugim schorzeniu są obecne głównie przewlekłe biegunki. W Polsce na wrzodziejące zapalenie jelita zapada rocznie ok. 700 przypadków. Proces zapalny dotyczy w tym przypadku jelita grubego, natomiast w chorobie Leśniowskiego-Crohna najczęściej zajęty jest końcowy odcinek jelita cienkiego.

Choroby zapalne jelit – przyczyny

Zapalenia jelit najczęściej są spowodowane przez bakterie i inne drobnoustroje, tj. rotawirusy i drożdżaki. Nierzadko przyczyną wystąpienia choroby są zatrucia pokarmowe, m.in. metalami ciężkimi i grzybami. Wśród czynników warunkujących powstanie stanu zapalnego jelit wymienia się również stres i błędy dietetyczne. Niektóre leki również mogą warunkować choroby zapalne jelit.

Choroby zapalne jelit – objawy

Nieswoiste zapalenie jelit jest sygnalizowane następującymi objawami: bóle brzucha, biegunki, gorączka, zaburzenia wchłania witamin i soli mineralnych oraz spadek masy ciała. W wrzodziejącym zapaleniu jelita może wystąpić krwawienie, a w ciężkich przypadkach – kilka krwistych stolców dziennie.

Choroby zapalne jelit – leczenie

Choroby jelit mają przebieg przewlekły, zatem można je jedynie „zaleczyć”, a całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Terapia ma na celu opanowanie stanu zapalnego, złagodzenie objawów (biegunki i bólów brzucha) oraz podaż suplementów z produktami, które zostały wydalone. W zależności od zasięgu zmian i wieku pacjenta, lekarz może zalecić innych schemat terapii. W okresie zaostrzenia choroby stosuje się leczenie farmakologiczne i żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice