...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Opatrunki na odleżyny – jak skutecznie leczyć rany na skórze?

W czasie długiego leżenia w szpitalu lub w domu mogą pojawić się nieestetyczne uszkodzenia skóry powszechnie nazywane odleżynami. Jeżeli występują w niewielkim stopniu, możemy spróbować poradzić sobie sami, stosując różnego rodzaju opatrunki, kremy i kupując materace dynamiczne. Jeśli jednak dojdzie do powstania ran odleżynowych, to konieczna będzie pomoc lekarza i bardzo szybkie działanie.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Ostatnio coraz więcej mówi się o wilgotnym leczeniu ran odleżynowych. Polega to na stosowaniu różnego rodzaju opatrunków, które pochłaniają nadmiar wydzieliny, wydobywający się ze zmiany skórnej. Opatrunki te nie przylegają bezpośrednio do rany, pozwalają na prawidłową wymianę gazów oraz zapobiegają powstanie infekcji bateryjnych oraz grzybiczych. Dużą ich zaletą jest to, że są łatwe do wymiany oraz nie uszkadzają skóry. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju opatrunki, które można podzielić na m.in. hydrożele, hydrokoloidy, alginiany i inne. Mogą być stosowane do leczenia odleżyn w różnym stopniu zaawansowania.

Hydrożele mają zdolności pochłaniania wysięku, pozwalają na utrzymanie wilgotności i skuteczne leczenie.  Opatrunki hydrożelowe, takie jak GranuGEL® posiadają właściwości oczyszczające, po kilku dniach stosowania widoczna jest poprawa na skórze chorego.

Opatrunki algininowe to produkty wytworzone z naturalnych składników (glonów morskich) równie skutecznie pochłaniają wydzielinę, przyspieszają procesy krzepnięcia i hamują krwawienie.

Hydrokoloidy to opatrunki, które są nieprzepuszczalne, bo składające się z dwóch warstw: ochronnej i tej bezpośrednio przylegającej do rany. Znajdujący się w nich żel izoluje termicznie ranę.

Opatrunki to tylko jeden z kilku sposobów leczenia ran. Proces jest długotrwały i dość trudny. Pacjent leżący przez długi czas wymaga pomocy lekarzy, farmaceutów, dietetyków, ale także fizjoterapeutów. Kompleksowe leczenie wymaga przygotowania planu opieki, w którym szczególne miejsce zajmuje regularne zmienianie opatrunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice