...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Powikłania po grypie naprawdę mogą być niebezpieczne. Jak je rozpoznać?

Sezon na zachorowanie na grypę w pełni. Częste zmiany temperatury za oknem, deszcz i silny wiatr oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – to wszystko warunkuje rozwój wirusów i bakterii odpowiedzialnych za infekcje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Niewyleczone przeziębienie i grypa może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Sprawdź, jakie objawy choroby mogą być symptomami powikłania grypy.

powikłania po grypie są bardzo groźne
źródło: pixabay.com

Jeszcze przeziębienie czy już grypa?

Nie wiem czy wiecie, ale szalenie istotne jest to, aby rozpoznać rodzaj infekcji. Leczenie choroby zależy od tego, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną czy wirusową. Wśród objawów infekcji wirusowych wymienia się ból gardła, zaczerwienienie i obrzęk, bóle głowy i mięśnie oraz ogólne rozbicie. Z czasem pojawia się kaszel i wysoka gorączka. Infekcja wirusowa występuje przed bakteryjną, która zazwyczaj wywołana jest przez paciorkowce. Infekcja bakteryjna objawia się znacznie intensywniej, tj. wysoką gorączką (nawet powyżej 38 stopni Celsjusza), mokrym kaszlem z zieloną wydzieloną i katarem. Niekiedy węzły chłonne zostają powiększone i występuje ogólne rozbicie. Jeżeli zaatakują nas wirusy, trzeba działać natychmiastowo – konieczne staje się wygrzewanie organizmu i przyjmowanie leków zawierających paracetamol oraz pseudoefedryna, które zmniejszają uciążliwe objawy przeziębienia i grypy. Godne polecenia są tabletki Gripex, dzięki którym powikłania po grypie nie występują, bo działają skutecznie, hamując  katar i udrażniając nos oraz zwalczając bóle głowy, mięśni i gardła (przeczytaj).

Kiedy mówimy o powikłaniach o grypie?

Grypa jest leczona około 7 dni.  Jeżeli objawy choroby nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem, aby nie dopuścić do pojawienia się powikłań pogrypowych. W Polce powikłania grypy zwykle dotyczą osób w starszym wieku  (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci (powyżej 2. roku życia). Pojawiają się w okresie 2-3 tygodni od zachorowania na grypę i zwykle dotyczą układu oddechowego i krążenia. Najczęstsze powikłania grypy to:

– zapalenie płuc i oskrzeli,

– zapalenie ucha środkowego,

– zapalenia zatok przynosowych,

– zapalenie mięśnia sercowego.

Zapalenie płuc i oskrzeli objawia się napadowym oraz bardzo męczącym kaszlem, przy którym zwykle występuje odkrztuszanie wydzieliny. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka i niekiedy dreszcze. Może pojawić się również ból w klatce piersiowej. Czasami chorzy odczuwają problemy z oddychaniem.

Zapalenie ucha środkowego pojawia się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i jest typowym powikłanie grypy w tym okresie życia. Maluch gorzej słyszy, ponadto pojawiają się następujące objawy: wysoka gorączka, ból i wydzielina śluzowo-ropna. Nieleczone zapalenie ucha może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do trwałego upośledzenia słuchu.

Zapalenie zatok przynosowych to typowe powikłanie grypy, któremu towarzyszą następujące objawy: ropny katar, bóle głowy podczas schylania się, uczucie ucisku w okolicach policzków i trwały obrzęk zlokalizowany w oczodole.

Zapalenie mięśnia sercowego objawia się bólem za mostkiem, który nasila się podczas kaszlu. Chorobie towarzyszy stan podgorączkowy, może pojawić się przyspieszone tętno.

Powikłania po grypie mogą prowadzić nawet do śmierci. Nie możemy bagatelizować nawet najmniejszych objawów, zwłaszcza gdy choroba nie ustępuje, ale staje się coraz bardziej nasilona. Gdy dopadnie nas grypa, lepiej jest zostać w domu i prowadzić spokojny tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice