Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia – to najczęstsze przyczyny przewlekły zaparć, które dotyczą z każdym rokiem coraz więcej osób w naszym społeczeństwie. Problemy z wypróżnianiem są nadal bagatelizowane i rzadko kiedy konsultowane u lekarza. Tymczasem z zaparciami nie ma żartów. Nieleczone latami mogą być przyczyną nowotworów zlokalizowanych w jelicie grubym. Bardzo ważna jest profilaktyka oraz stosowanie sprawdzonych sposobów na zaparcia, gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości. Co na zaparcia? – o tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Dieta bogata w błonnik
Zaparciom sprzyjają niektóre produkty spożywcze (mięso i nabiał) oraz wszystkie te, które są ciężkostrawne i długo trawią się w przewodzie pokarmowym. Dlatego Twój organizm potrzebuje błonnika, bo działa jak perfekcyjna miotła, tj. usuwa resztki pokarmowe w jelitach, pobudza do pracy i ułatwia „wędrowanie” pokarmu. Źródłem błonnika są warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, tj. brązowy ryż, kasza gryczana, makaron razowy i płatki owsiane. W diecie na zaparcia nie może zabraknąć również płynów: wody i soków owocowych oraz warzywnych. Spożywanie dużej ilości tego rodzaju płynów sprawia, że nie ma się problemów z wydalaniem.
Aktywność fizyczna
W zdrowym ciele zdrowy duch. Ćwicz zatem codziennie i staraj się spędzać minimum pół godziny w ciągu dnia na świeżym powietrzu. Nic tak nie wpływa na zaparcia jak aktywność fizyczna. Uregulowania rytmu wypróżnień można dokonać przez jazdę na rowerze, pływanie lub codzienną gimnastykę. Ponadto znajdź czas na relaks, np. jogę, kąpiel z olejkami eterycznymi, dobry film lub spacer. Trzeba mieć sposób na rozładowanie negatywnych emocji i zmniejszenia napięcia. Stres może być nierzadko winowajcą zaparć u niejednej osoby. Naucz się radzić sobie z nim na co dzień.
Środki przeczyszczające
Czasami konieczne jest natychmiastowe działanie, aby pozbyć się szybko zatwardzenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki przeczyszczające, które pobudzają mięśnie wyścielające przewód pokarmowy. Najlepiej przyjmować je przed pójściem spać, niektóre z nich, jak np. Dulcobis, zaczynają działać już w ciągu 6-12 godzin. Z reguły po zażyciu tabletki ból spowodowany zaparciami ustępuje. W ich stosowaniu należy zachować ostrożność. Długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających rozleniwia jelita i sprawia, że organizm ma problem z powrotem do regularnego tempa wyróżnień.
Więcej na temat – jakie są sposoby na zaparcia – znajdziesz na interesującej stronie www.stopzaparciom.pl. Tutaj również przeczytasz o tym, jak sobie radzić z zaparciami w czasie ciąży, i jak wygląda długotrwałe leczenie. To strona, dzięki której poznasz wiele praktycznych wskazówek pomocnych w codziennej walce z zaparciami.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!